Akdoğan Füzesi Nedir? Ne Olabilir?

TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş 20 Haziran 2020 tarihinde, Twitter’da, Akdoğan Füzesi ile ilgili bir paylaşım yapmıştı. Gürcan Okumuş’un ” ismini AKDOĞAN koymaya karar verdik. ” şeklindeki tweeti Türkiye gündemine bomba gibi düşmüştü.

Bu tweetin ardından savunma sanayii ve havacılık meraklıları Akdoğan Füzesi hakkında çeşitli teoriler ortaya attı. Türkiye’nin özellikle füze teknolojilerindeki gizlilik anlayışı nedeni ile ve TÜBİTAK SAGE’nin yürüttüğü bazı çok önemli projeler nedeni ile Akdoğan projesi bizleri çok heyecanlandırdı. Akdoğan’ın bir anti-radyasyon füzesi olduğundan, Akdoğan Füzesi’nin aslında Meteor muadili bir havadan havaya füze olduğuna kadar çeşitli teoriler ortaya atıldı. Bu yazıda ise bu teorilere değinip, Akdoğan Füzesi’nin ne olabileceği hakkında bazı çıkarımlarda bulunacağız.

akdogan fuzesi tubitak sage gurcan okumus
TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş’un Akdoğan Füzesi hakkındaki Tweeti

Akdoğan Anti-Radyasyon Füzesi

Anti-Radyasyon füzeleri ve ROKETSAN üretimi yerli Akbaba Anti-Radyasyon Füzesi projesi hakkındaki daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız ilgili yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Akdoğan Füzesi isim olarak Göktuğ Füze Ailesi‘nin üyeleri olan Bozdoğan ve Gökdoğan ile benzerlikler taşımakta. Dolayısı ile aklımıza gelen ilk şey Akdoğan Füzesi’nin Göktuğ Füze Ailesinin yeni bir üyesi olduğu veya bu ailenin üyelerinden biri üzerinden geliştirildiği yönünde.

anti-radyasyon-fuzesi-akdogan-mmu-milli-muharip-ucak-mius-baykar

Bilindiği üzere ABD üretimi AGM-45 Shrike Anti-Radar Füzesi aslında AIM-7 Sparrow hava hava füzesi üzerinden geliştirilmiştir. Dünya genelinde çok az miktarda anti-radyasyon füzesi olsada havadan havaya füzeler üzerinden geliştirilen anti-radyasyon füzeleri fazlası ile yaygın. Bu durum ise elbette aklımıza şu soruyu getiriyor. Akdoğan, Gökdoğan Füzesi üzerinden geliştirilen bir anti-radyasyon füzesi olabilir mi?

En mantıklı olasılıklardan biri olmasına rağmen hali hazırda ROKETSAN tarafından Akbaba Anti-Radyasyon Füzesi geliştirme çalışmaları devam ediyor. Özellikle ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığımız bu dönemde 2 adet anti-radar füzesine sahip olmak biraz lüks gibi görünüyor. Bu yüzden bu çıkarımın doğru olması uzak bir olasılık.

Akdoğan Hava-Hava Füzesi

Muhtemelen en mantıklı seçeneklerden birisi de Akdoğan Füzesi’nin Göktuğ Ailesinin yeni üyesi olduğu fikri. Bu fikir hem çok gerçekçi hem de fazlası ile ilgi çekici. Bu fikre göre Akdoğan, İngiliz Meteor Füzesi’nin muadili, 100 km’nin çok üzerinde bir menzile sahip ve ramjet motorlu yeni havadan havaya füzemiz olacak.

Bilindiği üzere TÜBİTAK SAGE halihazırda bir ramjet motor geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Daha önceki konuşmalarında bu konuya birçok kez değinen Gürcan Okumuş, en büyük hayalinin 6-7-8 mach hıza sahip, ramjet veya scramjet motorlu yerli bir hipersonik füze üretmek olduğunu söylemişti.

Bu varsayımın doğru olma durumunda ise Türkiye sırası ile Bozdoğan, Gökdoğan ve Akdoğan füzelerinden oluşan çok gelişmiş bir hava-hava füzesi envanterine sahip olacak. Bu envanteri ise gelecekte Milli Muharip Uçak projesi ile taçlandırabilirsek bu alanda yeni bir lige adım atmış olacağız.

Eski Adı İle G-40 Yeni Adı İle Akdoğan

G-40 projesi gelecekte ESSM Blok 2 füzesinin yerine envantere almayı planladığımız, 40 km menzile sahip olması planlanan bir satıhtan havaya füze projesidir. İstif Sınıfı Genel Maksat Fırkateynleri ile TF-2000 Hava Savunma Harbi Destroyerları’nın hava savunma kabiliyetleri açısından kritik öneme sahip füzelerden biridir. Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) ile kullanılması planlanan G-40 Füzesi, özellikle havacılık ve denizcilik meraklılarının ilgisini çekmektedir. Ayrıca donanmamız açısından da büyük öneme sahiptir.

G-40 Füzesi, Gökdoğan hava-hava füzesi üzerinden geliştirilmektedir. Bu varsayım doğru ise Gürcan Okumuş’un tweetini şu şekilde değiştirebiliriz:

G-40’ın ismini AKDOĞAN koymaya karar verdik.

Gürcan Okumuş
yerli fuzeler akdogan f 16

Yeni Bir Konsept Mi?

Bir diğer fikir ise Akdoğan’ın yeni bir konsept olabileceği yönünde. Bu noktada sınır tamamen hayal gücümüz. Ancak insansız hava araçları konusunda yaptığımız yatırımları göz önüne alırsak İHA’lar için yapılmış bir yatırım olma olasılığı mevcut. Örneğin TUSAŞ Anka-Aksungur veya Baykar Bayraktar Akıncı tarafından bol miktarda taşınabilecek aşırı küçük bir füze olabilir. Bu sayede Helikopterler, taktik/MALE İHA’lar ve daha küçük drone’lara karşı fiyat performans bir ürün ortaya çıkabilir.

Pek ihtimal vermesek de bu füzenin Raytheon Peregrine muadili olma olasılığı da mevcut. Bildiğimiz gibi F-22 Raptor’lar tek seferde 6 adet AMRAAM taşıyabiliyorken çok daha küçük olan Peregrine Füzelerinden gövde içinde 12 adet taşıyabilecek. Bu durum hava muharebeleri açısından önemli bir kuvvet çarpanı oluşturacak. Benzer şekilde Akdoğan’ın da Peregrine muadili, oyun değiştirici bir füze olacağı iddiaları mevcut. (Bkz; GEZGİN SEYİR FÜZESİ)

Kaynak: sanalsavunma.com

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*