Akrep IID (Akrep 2D) İDEF 2021’de ilk kez görücüye çıktı

Türk savunma sanayii firmaları sürprizlerini, 2 yılda bir yapılan ve birçok sözleşmenin imzalanıp ürünün tanıtımlarının ve lansmanlarının yapıldığı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı 2021’de (İDEF 2021) kamuoyuna duyuruyor. Sürprizleri ile savunma sanayii meraklılarını sevindiren firmalardan biri de Otokar.

Akrep II, 4×4 zırhlı araç ailesinin yeni üyesi olan Akrep IId ilk kez İDEF 2021’de görücüye çıktı. Modüler yapısı sayesinde 90 mm’ye kadar çeşitli silah sistemlerini taşıma kabiliyetine sahip düşük siluetli Akrep 2d, modern bir ordunun bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek kabiliyetlere sahip bir zırhlı araç. (Bkz; Karadan karaya Atmaca Seyir Füzesi İDEF’te)

Otokar AKREP IId

akrep 2d akrep iid otokar idef 2021 twitter paylasimi

1995 yılında geliştirilen Akrep 4×4 zırhlı araç ailesi baz alınarak geliştirilen yeni nesil zırhlı araç ailesi Akrep II, en iddialı üyelerinden biri ile İDEF 2021’de. Akrep zırhlı ailesi ilk kez 1995’te ve Akrep 2 ailesinin ilk ürünü ilk kez 2019’da tanıtılırken Akrep IId ise ilk kez İDEF 2021’de sergileniyor. (Bkz; METEKSAN Nazar DIRCM İDEF 2021’de)

Üstün manevra kabiliyeti

Direksiyonlanabilir arka aksı ve 4 çeker sistemi sayesinde Akrep 2D çok yüksek bir manevra kabiliyetine sahip. Otokar Akrep 2D karlı ve çamurlu ortamlarda bile yüksek harekat kabiliyetine sahip olması ile ön plana çıkıyor.

Drive-by-wire

Drive-by-wire sistemine sahip olan yeni nesil zırhlıda; ivmelenme, frenleme ve yönlendirme gibi sistemlerde bulunan ana mekanik bileşenlerin çoğu elektriksel olarak kontrol edilmektedir. Bu sayede aracın uzaktan kontrolü ve otonom sürüşü mümkün hale geliyor.

3 alternatif güç kaynağı

Akrep 2D, sahip olduğu altyapı sayesinde hibrit, elektrikli veya dizel olarak kullanılabilmektedir.

Düşük Siluet

Hibrit ve elektrikli olarak kullanılabilmesi sayesinde Akrep IId’nin akustik ve termal izi olabildiğince düşürülebilmektedir. Bu sayede Akrep 2D; atış gücü, mayına karşı koruma ve düşük siluet gibi özellikleri tek platformda sunabilmekte ve modern bir ordunun tüm isterlerine cevap verebilmektedir. (Bkz; OTOKAR’DAN 2021’İN İLK ALTI AYINDA 1.9 MİLYAR TL CİRO)

Modüler Yapı

Sahip olduğu altyapısı ile 90 mm’ye kadar çeşitli silahların entegrasyonuna imkan vermektedir. Ayrıca hava savunma, keşif ve gözetleme görevlerini yerine getirebilmekte; hava savunma, ateş destek ve tanksavar (anti-tank) aracı olarak görev yapabilmektedir.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*