Drone’a takılı lazer sistemleri geliştirilecek

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK BİLGEM) ve ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri arasında yeni bir işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan işbirliği protokolü ile Türkiye’nin teknolojide öncü iki firması drone sistemlerini tarafından taşınabilecek lazer sistemleri geliştirecek.

Harekat ortamında ordumuza önemli kabiliyetler kazandıracak olan drone’a takılı lazer sistemi projesi ile ilgili sevindiren gelişme TÜBİTAK’ın resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıldı. (Bkz; STM’nin F-515 TCG İstanbul hedefi %75 yerlilik oranı)

Drone’a takılı lazer sistemleri

TÜBİTAK'ın Drone'a Takılı Lazer Sistemi için TÜBİTAK BİLGEM ve ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. Arasından İmzalanan İşbirliği Protokolü Hakkında Resmi Twitter Hesabından Yaptığı Paylaşım
TÜBİTAK’ın Drone’a Takılı Lazer Sistemi için TÜBİTAK BİLGEM ve ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. Arasından İmzalanan İşbirliği Protokolü Hakkında Resmi Twitter Hesabından Yaptığı Paylaşım

Ülkemizde drone ve insansız hava araçları alanlarında TUSAŞ, Baykar, STM, ASELSAN vb. birçok savunma ve havacılık firması çok ciddi yatırımlar yapmakta ve ülkemizin bu alanda küresel oyuncular arasında yer alması için var güçleri ile çalışmaktadır.

Söz konusu sistemler ASELSAN, METEKSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE vb. kurumlarımızın ürettiği sensör, aviyonik, silah sistemleri ve diğer çeşitli faydalı yükler ile desteklenmekte ve ordumuz için ciddi bir güç çarpanı olmaktadır. (Bkz; HAVELSAN’ın Dijital Birlikleri Barkan, Baha ve M6)

TÜBİTAK BİLGEM ve ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri ise gelişen drone teknolojileri için yeni ve çok önemli bir yatırım için işbirliği yapma kararı aldı.

Bu noktada Türkiye’de üretilen yerli drone sistemleri için özel lazer teknolojilerini TÜBİTAK BİLGEM ve ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. geliştirilecek.

Drone’a takılı lazer sistemleri Türk Silahlı Kuvvetleri ciddi operasyonel kabiliyetler elde edecek. Askerin riske edilemeyeceği bazı bölgelere gönderilerek istihbarat toplayan ve yeri geldiğinde bünyesindeki silah yükleri ile anlık müdahalede bulunabilen yerli drone sistemleri, bu sayede müdahale işlemini çok daha sessiz bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Bu noktada geleceğin harekat ortamının isterlerine de hitap edecek olan, ülkemizin ve dünyanın yaşamakta olduğu dijital dönüşümün de bir parçası olarak ortaya çıkan drone’a takılı lazer sistemi geleceğe yönelik önemli bir adım olma niteliği de taşıyor. (Bkz; METEKSAN Nazar DIRCM İDEF 2021’de)

TÜBİTAK BİLGEM: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*