Hava Kuvvetlerine 2 yeni Anka İHA teslim edildi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile sevindiren haberi paylaştı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii üretimi yeri insansız hava aracı Anka’nın 2 adedi daha Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na (HvKK) teslim edildi.

Mevcut Anka-S’lerden daha gelişmiş olan 49’uncu ve 50’nci Yeni Nesil Anka İHA’ların Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatı gerçekleştirildi. (Bkz; Aksungur’dan yangınla mücadeleye 60 saatlik destek)

Yeni Nesil Anka Silahlı İnsansız Hava Aracı

hava kuvvetlerine 2 yeni anka iha ismail demir tusas savunma sanayii baskanligi

Türkiye’nin SATCOM antenine sahip ilk yerli insansız hava aracı olan Anka-S aynı zamanda ülkemizdeki en gelişmiş operasyonel silahlı insansız hava aracı (SİHA) konumunda. (Bkz; USAŞ yerlileştirme ile Türkiye’ye 500 milyon dolar kazandıracak)

SavunmasanayiST’nin paylaştığı bilgilere göre yeni nesil Anka SİHA, kanat ve kanat profilindeki değişiklikler sayesinde Anka-S’ye ek olarak 100 kg fazladan yük taşıyabilmekte ve yaklaşık 6 saat kadar daha fazla havada kalabilmekte.

Anka-S 250 kg yük taşıma kapasitesine sahip olup ve 24 saat havada kalabilirken yeni nesil Anka ise 350 kg yük taşıyabilmekte ve 30 saat havada kalabilmekte.

Anka İnsansız Hava Aracı

Türkiye’nin ilk Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE) insansız hava aracı olan Anka, TUSAŞ’ın özgün tasarımıdır. İHA 30 saat havada kalış süresine, 350+ kg taşıma kapasitesine ve 30.000 ft. irtifa değerine, 8.6 metre uzunluğa ve 3.25 metre yüksekliğe sahiptir.

Yerli Insansiz Hava Araci Yeni Nesil Anka
Yerli İnsansız Hava Aracı Yeni Nesil Anka

İHA envanteri genişliyor

Geçtiğimiz günlerde 200’üncü Bayraktar TB2’nin üretimi tamamlanmıştı. Bugün ise TUSAŞ tarafından üretilen 49. ve 50. Anka S/İHA Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil oldu. Firmalarımız ülke içi siparişlerin yanında Ukrayna, Katar, Polonya, Tunus, Azerbaycan ve Libya gibi bazı ülkeler içinde üretimlerini tamamladı veya üretimlere devam etmekte..

Bunun dışında İngiltere ve Malezya gibi bazı ülkelerinde Türk İHA’larını envantere katmak istedikleri iddia edilmekte. Mevcut kullanıcıların bazılarının da sipariş adetlerini arttıracağı tahmin edilmekte.

Bu sayede Türk insansız hava araçları çeşitli ülkelerin envanterlerinde yer bulmaya devam ediyor ve söz konusu envanterlerdeki Türk İHA sayısı her geçen gün genişliyor.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*