SOM ve Atmaca’ya KTJ-3200 Tedariki ve Entegrasyonu

İDEF 2021’in ikinci gününde de güzel haberler gelmeye devam ediyor. ROKETSAN’ın resmi sosyal medya hesaplarında paylaştığı bilgilere göre Türkiye’nin en kritik füze teknolojileri arasında yer alan SOM Seyir Füzesine ve Atmaca Gemisavar Füzesine yerli turbojet motor KTJ-3200’ün entegre edilmesi ve bu füzeler için KTJ-3200 tedarik edilmesi için protokol imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde ROKETSAN ve KALE ARGE işbirliğini pekiştirecek olan Milli Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu protokolü imzalandı. Sevindiren gelişme “Daha Yerli Daha Güçlü” tagı ile ROKETSAN’ın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. (Bkz; GEZGİN SEYİR FÜZESİ)

İDEF 2021‘de imzalanan sözleşme ile Atmaca ve Som füzelerinde kullanılan Fransız TR40 turbojet motoru yerlileştirilmiş olacak. Bu sayede ambargo potansiyeli çok yüksek olan bu alanda yerli ve milli ürünler sayesinde olası olumsuzluklardan kurtulmuş olacağız.

Ayrıca TR40 motoru yerine KTJ-3200 Turbojet Motorunu kullanacak olan Atmaca Gemisavar Füzesinin ve Som Seyir Füzesinin menzillerinde de artış yaşanacağı tahmin ediliyor. (Bkz; STM’nin F-515 TCG İstanbul hedefi %75 yerlilik oranı)

Atmaca Anti-Gemi Füzesi

roketsan atmaca gemisavar fuzesi anti gemi fuzesi deniz kuvvetleri komutanligi dzkk

Türkiye’nin ilk gemi karşıtı seyir füzesi olan Atmaca ROKETSAN ana yükleniciliğinde ve ASELSAN-ARMERKOM işbirliği ile üretilmiştir. Atmaca zamanla envanterdeki sayısı azalan ABD üretimi Harpoon füzelerinin yerini alacaktır. (Bkz; ROKETSAN Atmaca Gemisavar Füzesi)

250+ km menzile sahip olan yerli gemisavar füze Atmaca, yapılan bir çok testte kendini başarı ile kanıtlamıştır.

200 km uzaklıktaki hedefi nokta atışı ile vuran Atmaca, envanter dışı kalan emektar gemilerimizden bir olan TCG Işın’ı (A-589) da batırmayı başarmıştır.

800 kg ağırlığa sahip olan Atmaca, 250 kg’ye kadar harp başlıklarını taşıyabilmektedir.

Atmaca Blok I’de sadece aktif RF arayıcı başlık bulunurken Atmaca’nın daha gelişmiş versiyonu olan Atmaca Blok II’de Aktif RF başlık ve orta dalga kızılötesi (MWIR) arayıcı başlık bulunacaktır. Bu sayede zaten hassas vuruş kabiliyetine sahip olan Atmaca, çok daha hassas hale gelecek ve hedef gemiyi istenilen noktadan vurabilecektir.

Super Sea Skimming özelliğine sahip olan Atmaca, deniz yüzeyine 1 metreden daha fazla yaklaşabilmekte ve bu sayede hem ufuk altında kalma avantajını kullanmakta hem de denize yakın olduğu için radarların işini iyice zorlaştırmaktadır. Düşük radar kesit alanına sahip olan Atmaca’nın tespit edilmesi birçok açıdan fazlası ile zordur.

SOM Seyir Füzesi

som seyir fuzesi stand off muhimmat satha atilan orta menzilli muhimmat tubitak sage roketsan

SOM Seyir füzesi, hava savunma sistemlerinin ve hava savunma kabiliyetli muharip gemilerin etkili menzili içerisine girerek pilotların hayatını ve hava platformlarını tehlikeye atmadan hassas ve stratejik saldırılar gerçekleştirmeye imkan veren uzun menzilli bir füze sistemidir.

SOM-A, SOM-B1, SOM-B2, SOM-C1, SOM-C2 ve SOM-J olmak üzere toplam 6 farklı varyantı üretilen veya üretilmekte olan SOM Seyir Füzesi, hava platformlarının stratejik taarruz görevleri için vazgeçilmez sistemleri arasındadır.

SOM Füzesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yüksek korumaya sahip olan kara ve deniz platformlarına karşı uzak mesafelerden taarruz yapma kabiliyetini kazanmıştır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*