Türkiye’nin ihraç ettiği ilk tank FNSS Kaplan MT

Türk savunma sanayii firmaları tarafından yerli olarak üretilen ve ihracat başarısı göstermeyi başaran ilk tank, Kaplan MT, İDEF 2021’de sergilendi.

Endonezya’ya ihraç edilen ve Endonezya’nın ihtiyaçlarına göre geliştirilen Kaplan MT tankı için FNSS, PT Pindad firmasına teknoloji transferi gerçekleştirmiştir. (Bkz; Karadan karaya Atmaca Seyir Füzesi İDEF’te)

İDEF 2019’da imzalanan sözleşme ile ilk etapta 18 adet üretilecek olan ve seri üretim çalışmaları başlayan tankın ilk 10 adedi Türkiye’de, sonraki 8 adedi ise Endonezya’da üretilecektir. (Bkz; Akrep IID (Akrep 2D) İDEF 2021’de ilk kez görücüye çıktı)

kaplan mt tanki fnss

Kaplan MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank projesi, Türkiye ile Endonezya arasında imzalanan Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması çerçevesinde sonuca ulaşan ilk proje olma özelliği ile de ayrı bir öneme sahip.

Kaplan MT Tankı

FNSS ve PT Pindad firmalarının işbirliği ile ve teknoloji transferi ile üretilen orta ağırlık sınıfı yerli Kaplan MT, yüksek basınca sahip 105 mm Cockerill topuna ve gelişmiş otomatik dolduruculu CMI Cockerill 3105 kulesi sayesinde yüksek bir ateş gücüne sahip, modern ve gelişmiş bir tanktır.

Ana muharebe tanklarının (AMT) sahip oldukları yüksek tonajları ile hareket icra edemeyeceği zorlayıcı arazilerde, yüksek ve dağlık bölgelerde, düşük taşıma kabiliyetli köprülerin bulunduğu ortamlarda Kaplan MT; yüksek ve hassas ateş gücü, balistik ve mayın koruma sistemleri ve yüksek hareket kabiliyeti ile daha rahat harekat icra edebilecektir.

fnss kaplan mt idef 2021 de endonezya ya ihracat

Ana muharebe tanklarının aksine daha hızlı hareket edebilen ve ana muharebe tanklarının aksine çeşitli kargo vb. uçaklardan da taşınabilen Kaplan MT, modern bir ordu içerisinde Ana Muharebe Tankları için mükemmel bir tamalayıcıdır.

Dizel motora ve tam otomatik transmisyona sahip olan Kaplan MT tankında; komutan, nişancı ve sürücü olmak üzere 3 mürettebat görev yapmaktadır.

30 tonluk muharebe yüklü ağırlığa sahip olan Kaplan MT, 450 km operasyon menziline sahiptir.

kaplan mt tanki fnss orta agirlikli tank medium tank endonezya ya ihracat

Kaplan MT’nin 2021 yılı içerisinde Endonezya ordusuna teslimatları gerçekleştirilecek ve kabulleri de yine 2021 yılı içerisinde gerçekleşecektir.

Türkiye’nin olası Kaplan MT tedariği konusunda iddialar mevcut olsa da, henüz bu yönde resmi bir açıklama yapılmamıştır. (Bkz; HAVA KUVVETLERİNE 2 YENİ ANKA İHA TESLİM EDİLDİ)

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.

Türkiye’nin en önemli tekerlekli ve paletli zırhlı araç üreticileri arasında yer alan FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’nin %51 hissesi Nurol Holding’e ait iken%49 hissesi ise Milli Muharip Uçak projesine de mühendislik desteği sağlayan İngiliz BAE Systems firmasına aittir.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*