TUSAŞ’ın Anka İHA’sı, 100.000 Uçuş Saatini Tamamladı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii firması tarafından milli olarak üretilen Anka S/İHA, 100.000 saatlik uçuş süresine ulaştı. Çeşitli coğrafyalarda gerçekleştirilen harekatlardaki üstün başarısı ve yakaladığı ihracat başarıları ile gözleri üzerine çeken yerli S/İHA Anka, Türkiye’de silahlandırılan ilk milli İHA olma özelliği taşıyor. (Bkz; Türkiye’nin SİHA İhraç Ettiği Ülkeler)

Contents

Anka S/İHA

Türkiye’nin savunma, havacılık ve uzay alanlarında faaliyet yürüten ve bu alandaki en önemli firmalarından biri olan TUSAŞ‘ın bünyesinde 6 adet stratejik iş grubu bulunmaktadır. Bu gruplardan biri konumunda olan İnsansız Hava Aracı Sistemleri Grubu, birçok önemli savunma ve havacılık projesine imza atmıştır. Göksungur, Turna, Şimşek, Anka ve Anka-Aksungur gibi İHA’ları üreten veya geliştiren TUSAŞ İnsansız Hava Aracı Sistemleri Grubu’nun ürünleri arasında, savaş ortamında kendini en çok kanıtlayan ise şüphesiz Anka İHA’dır. (Bkz; YENİ İHA’LAR | ANKA-AKSUNGUR VE BAYRAKTAR AKINCI)

Yoğun elektronik harp ortamında, SATCOM anteni (uydu kontrolü) sayesinde harekat gerçekleştirebilen ve birçok hava savunma sistemine, tanka ve çeşitli düşman hedeflerine saldırlar düzenleyebilen Anka-S, özellikle Barış Pınarı Harekatı sırasında kendini başarı ile kanıtlamıştır. Barış Pınarı Harekatı öncesinde ve sonrasında da kendini kanıtlayan Anka S/İHA; SAR, FLİR vb. faydalı yükleri ile keşif ve istihbarat görevlerinde başarısını kanıtlamıştır.

Anka’nın ayrıca Milli istihbarat Teşkilatı tarafından kullanılmakta olan bir I varyantı bulunmaktadır. Anka-A, Anka-B, Anka-S ve Yeni Nesil Anka+’nın aksine Anka-I, çoğunlukla sinyal istihbaratı görevlerinde kullanılmakta ve bu görevlere özel olan faydalı yükler ile donatılmaktadır. (Bkz; İngiltere’ye beklenen S/İHA teklifi yapıldı)

anka iha 100000 usuc saatini tamamladi

Gökyüzünde 100.000 Saat

Çeşitli askeri ve sivil görevlerin üstesinden başarı ile gelen Anka İHA, gökyüzündeki 100.000 uçuş saatini başarı ile tamamladı. Sevindiren haber, 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) resmi sosyal medya hesaplarından bir Anka videosu ile paylaşıldı.

100.000 uçuş saatine ulaşan Anka, şuana kadar Tunus ve Kazakistan’a ihraç edildi. Bu iki ülke dışında Anka ile ciddi anlamda ilgilenen birtakım ülkelerin daha olduğu bilinmekte. (Bkz; TUSAŞ’tan Kritik İhracatlar – Anka, Hürkuş, Hürjet)

anka 100.000 ucus saati

Milli imkanlarla üretilen ve birçok önemli başarıya imza atan bir diğer insansız hava aracı Bayraktar TB2 ise şimdiye kadar 400.000 saatin üzerinde uçuş gerçekleştirdi. Bayraktar TB2 ihracatı gerçekleşen ülkeler ve Türkiye için şimdiye kadar 250’den fazla Bayraktar TB2 üretildiği bilinmekte. Bu sayının kısa bir süre içerisinde 300’ü geçmesi bekleniyor.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*