Yerli AWACS için Fizibilete Çalışmaları Başladı

Yerli AWACS üretimi için çalışmalar başladı. Sanalsavunma.com’un edindiği bilgilere göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın gelecekte kullanmayı planladığı AWACS yani Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (HİK) Uçaklarının yerli olarak üretilmesi için fizibilite çalışmaları başladı.

Contents

Milli AWACS Uçağı Geliyor

awacs e 7t yerli hik ucagi havadan erken uyari ve kontrol

Hava, kara ve su üstü deniz platformlarının, dünyanın ufuk çizgisine takılmadan ve uzak mesafelerden tespit edilmesine olanak sağlayan, bünyesinde gelişmiş bir radar bulunduran ve stratejik silah sistemleri arasında sayılan AWACS uçakları, hava muharebelerinin vazgeçilmezleri arasındadır. (Bkz; MİLLİ MUHARİP UÇAK (MMU))

Hizmete girdiği 2015 yılından beri görevlerini başarı ile yerine getiren Boeing üretimi E-7T uçakları, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın elindeki en kritik ve gelişmiş sistemler arasındadır. Ancak bu durum Türk Hava Kuvvetleri’nin kritik verilerinin sadece Türkiye tarafından bilindiği yerli bir Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı tedarik etmesine engel değildir.

Gelişen savunma sanayii ekosisteminin bir sonucu olarak Askeri Elektronik Sanayii (ASELSAN) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) başta olmak üzere birçok şirketimiz hava araçları ve elektronik sistemler alanında önemli teknolojiler geliştirmektedir. Elektronik harp uçağı Hava SOJ ve F-16, Bayraktar Akıncı, MİUS, Hürjet ve Milli Muharip Uçak gibi yerli platformlarda kullanılacak olan yerli AESA radarlar bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

e 7t awacs hik

Milli Muharip Uçak için ASELSAN tarafından geliştirilen Bütünleşik RF Sistemi (BÜRFİS), ülkemizde geliştirilmekte olan en gelişmiş hava konuşlu AESA radar konumunda. Sanalsavunma.com ise bu gelişmiş radardan sonra savunma sanayiimizin daha büyük bir projeye imza atıp atmayacağını öğrenmek için bilgi edinme hakkı kapsamında, “Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yerli bir AWACS isteri olacak mı?” sorusunu Savunma Planlama ve Proje Yönetim Başkanlığı’na sordu.

Konu hakkında fizibilite çalışmalarına başlanmış olup, sonuçlarına göre kamuoyu bilgilendirilecektir.

SAVUNMA PLANLAMA VE PROJE YÖNETİM BAŞKANLIĞI

Türkiye’nin AWACS Uçağı: E-7T Barış Kartalı

Kasım 2000’de ABD ile yerli bir AWACS için müzakereler başlamış ve 2003 yılında Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları Boeing firmasından sipariş edilmiştir. 2014 yılında ise Boeing tarafından ilk E-7T Barış Kartalı uçakları Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmiştir. (Bkz; Gökhan Füzesi önce F-16’da sonra MMU’da kullanılacak)

E-7T Barış Kartalı uçaklarında ABD’li Northrop Grumman firması tarafından üretilen bir MESA radar kullanılmaktadır. 360 derece olan ve tüm hava koşullarında operasyonel olarak kullanılabilen bu MESA radar 10.000 metre yükseklikte 400 km’den fazla menziline sahiptir. E-7T’ler teorik olarak aynı anda 1500 hedefi tespit edebilmektedir.

e 7t hik awacs havadan erken uyari ve kontrol

41.000 ft. irtifada görev yapabilen ve 3,500 nm menzile sahip olan bu sistemden Türk Hava Kuvvetleri envanterinde 4 adet bulunmaktadır. 2 adetlik opsiyon kullanılmamıştır. Gelecekte ise E-7T’ler ile birlikte kullanılmak üzere geliştirilmesi planlanan yerli AWACS için fizibilite çalışmaları başlamıştır.

Sanalsavunma.com özel haberidir. Kaynak gösterilerek içeriğin bir kısmı veya tamamı kopyalanabilir.

Önerilen içerik: Fazıl Altay ile Gündem Üzerine Söyleşi | F-16 Alımı, MİUS…

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*