3 İstif Sınıfı Fırkateyn İçin İhale Süreci Başladı

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında üretilecek olan altıncı, yedinci ve sekizinci İstif Sınıfı Fırkateynler için Teklife Çağrı Dosyası (TÇD), Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yayınlandı. Sevindiren haberi, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Yerlilik oranının çok daha yüksek olması planlanan ikinci, üçüncü ve dördüncü İ Sınıfı Fırkateynler, ilk 4 MİLGEM gemisi olan Ada Sınıfı Korvetlerin aksine genel maksat amaçlı kullanılıyor. MİLGEM’in ilk 4 gemisinin önceliği ise denizaltı savunma harbi. (Bkz; STM’nin F-515 TCG İstanbul hedefi %75 yerlilik oranı)

Bu nedenle İstif Sınıfı Fırkateynler’de, Ada Sınıfı Korvetlerin aksine dikey atım sistemleri de bulunyor. Geminin saldırı ve savunma kabiliyetlerini ciddi oranda arttıran dikey atım sistemleri, geminin çeşitli seyir ve hava savunma füzelerini kullanabilmesine imkan veriyor.

MİLGEM Projesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (DzKK) ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) kararlılığı ve vizyonu sayesinde hayat geçen MİLGEM Projesi kapsamında düşük radar kesit alanına, yüksek manevra kabiliyetine ve gelişmiş sensörlere sahip, 21. yüzyılın savaş ortamının getirdiği ihtiyaçları karşılayan, modern gemiler geliştirilmekte ve bu gemilerin üretimi gerçekleştirilmektedir. (Bkz; Atmaca Füzesi)

MİLGEM Projesi kapsamında, Türk Deniz Kuvvetleri için dört adet Ada Sınıfı Korvetin üretimi tamamlanmış ve söz konusu korvetler Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmiştir. Halihazırda bir adet İstif Sınıfı Genel Maksat Fırkateyni suya indirilmiş durumdadır ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslimatı için çalışmaları sürmektedir. Diğer üç adet İ Sınıfı Fırkateyn için ise ihale süreci başlamıştır.

Ada Sınıfı Korvetler

ada sinifi korvet milgem

Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon yataklarının bir sonucu olarak bölgenin istikrarsızlaşma potansiyeline sahip olması ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de bu durumu öngörmesi sonucu Savunma Sanayi Başkanlığı/Müsteşarlığı vizyonu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın kararlı, vizyoner duruşu sonucu başlatılan MİLGEM projesinin ilk meyveleri Ada Sınıfı Korvetlerdir. (Bkz; 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi)

Ukrayna ve Pakistan gibi ülkelere de ihracatı gerçekleştirilen Ada Sınıfı Korvetlerden Türk Deniz Kuvvetleri için 4 adet üretilmiştir. Bu kapsamda ilk Ada Sınıfı Korvet olan F-511 TCG Heybeliada 27 Eylül 2011 tarihinde donanmaya teslim edilmiştir. İkinci Ada Sınıfı Korvet olan F-512 TCG Büyükada 27 Eylül 2013 tarihinde, üçünü Ada Sınıfı Korvet olan F-513 TCG Burgazada 4 Kasım 2018 tarihinde ve son Ada Sınıfı Korvet olan F-514 TCG Kınalıada ise 29 Eylül 2019 tarihinde donanmaya teslim edilmiştir.

İstif Sınıfı Fırkateyn

istif sinifi firkateyn

Ada Sınıfı Korvetlerin gelişmiş denizaltı savunma harbi kabiliyetlerine ek olarak daha gelişmiş hava savunma ve su üstü savunma harbi kabiliyetlerine de sahip olan İstif Sınıfı Fırkateynler, MİLGEM Projesinin ikinci adımı olarak hayat geçmektedir. (Bkz; Milli Muharip Uçak)

İstif Sınıfı Fırkateyn Projesinin ilk, MİLGEM’in ise 5’inci gemisi olan F-515 TCG İstanbul 23 Ocak 2021 denize indirilmiştir. F-515 TCG İstanbul’un 2023 yılında Türk donamasına teslim edilmesi planlanmaktadır. (Bkz; MİUS)

Daha önceki MİLGEM’lerden çok daha yüksek bir yerlilik oranına ve daha gelişmiş sensörlere sahip olacak olan diğer üç İstif Sınıfı Fırkateyn için teklife çağrı dosyası (TÇD) da Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yayımlamıştır. Gemilerin inşa sürecinin 2022 yılı içerisinde başlaması planlanmaktadır. MİLGEM Projesi kapsamında İstif Sınıfı Fırkateyn’lerin ardından, Türkiye’nin ilk destroyerleri için TF-2000 Hava Savunma Harbi Destroyeri Projesi de başlayacaktır.

3 i sinifi firkateyn icin ihale sureci basladi

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*