STM’den 2 Ülkeye TOGAN Gözcü İHA İhracatı

TOGAN Otonom Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemi, 2 Afrika ülkesine ihraç edildi.

Ülkemizin önde gelen savunma sanayii firmalarından STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.), sektöre yön veren ve Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin sahadaki ihtiyaçlarını karşılayan yüksek teknoloji yatırımlarına devam ederken sahip olduğu geniş ürün yelpazesi ile önemli ihracatlara imza atmaktan da geri durmuyor. (Bkz; TEİ-TF6000 Milli Turbofan Motoru)

Şirketin en yeni ihracatı ise TOGAN oldu. STM, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla Otonom Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemi TOGAN‘ın iki Afrika ülkesine ihraç edildiğini kamuoyuna duyurdu. STM, ihracatın gerçekleştirildiği ülkelerin adını ise paylaşmadı. Otonom Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemi TOGAN ihracatın gerçekleştirildiği ülkelerden birinin envanterine girerken diğer ülkeye ise yakında ilk teslimatların gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde de bulunan TOGAN İHA, halihazırda güvenlik birimlerince sahada başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Otonom Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemi TOGAN

TOGAN , taktik seviye keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanmak üzere tasarlanmış, özgün uçuş kontrol sistemi ve görev planlama yazılımına sahip, tek er tarafından taşınabilen ve kullanılabilen Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemidir. (Bkz; ASELSAN Korkut Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi)

TOGAN , STM tarafından geliştirilen uçuş kontrol, görev planlama ve hedef tespit sistemleri vasıtasıyla, diğer STM platformlarıyla müşterek olarak görev yapabilmektedir.

Sistem, ileri seviye Elektro Optik ve Kızılötesi kamera sistemleri vasıtasıyla 30x’e kadar yakınlaştırma ile hem optik hem de fiziki hedef takibi kabiliyetine sahiptir.

TOGAN , uçuş kontrol bilgisayarı ve müşterek Yer Kontrol İstasyonu vasıtasıyla, birden fazla platform ile otonom şekilde havada görev değişimi / devri kabiliyetine sahip olup, operatörlere kesintisiz ve uzun süreli gözetleme kabiliyeti sunmaktadır.

TOGAN platformları, müşterek Yer Kontrol İstasyonu yazılımı vasıtasıyla STM’nin Taşınabilir Vurucu İHA sistemlerine gerçek zamanlı, otomatik hedef bilgisi aktarabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Sistem; “Döner Kanatlı İHA Platformu” ve “Yer Kontrol İstasyonu” bileşenlerinden oluşmaktadır.

TOGAN’ın Kabiliyetleri ve Teknik Özellikleri

Döner kanatlı bir insansız hava aracı olarak dikey iniş kalkış (VTOL) yeteneğine sahip olan yerli gözcü İHA TOGAN, gece gündüz fark etmeksizin etkin bir biçimde operasyonlara katılabilmektedir. Bünyesinde bulunan 3 eksenli stabilize görüntüleyici (elektro-optik ve kızılötesi) 30x’e kadar yakınlaştırma imkanı sunan TOGAN, 45 dakikaya kadar havada kalabilmektedir.

Teknik Özellikler

Menzil: < 5 / 10 km
Görev Süresi: < 45 dakika
Faydalı Yük: 3-Eksen Stabilize Görüntüleme Sistemi (30x EO + IR)
Tahrik Sistemi:Elektrikli
Kalkış / Fırlatma:Dikey İniş Kalkış (VTOL)

Kabiliyetler

  • 3-Eksen, yaklaşık 30x Elektro Optik Görüntüleme POD’u
  • Hem gece hem gündüz etkin operasyon
  • Birden fazla platform arasında havada otomatik görev değişim yeteneği
  • Anlık statik veya mobil nesne tanıma ve takibi
  • Yüksek performanslı otonom seyrüsefer ve uçuş kontrol sistemi
  • 3-Eksen stabilize Gece Görüş POD’u
  • Entegre 3-Eksen Gündüz ve Gece Görüş POD’u (opsiyonel)
  • Tek er tarafından kullanılabilme

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*