Sungur MANPADS, TSK envanterine girdi

Hava savunma füzeleri konusunda kritik çalışmalar yürüten ve Türkiye’nin bu alandaki öncü firmalarından olan ROKETSAN’ın geliştirdiği Sungur Portatif Hava Savunma Sistemi’nin MANPADS versiyonu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine dahil oldu.

Sevindiren haberi resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail, “Portatif hava savunma füze sistemimiz SUNGUR, platformlardan sonra tek er tarafından omuzdan atılan versiyonuyla da Mehmetçiğin hizmetinde! İHA’lar, jetler ve helikopterlere karşı etkili olan SUNGUR Silah Sisteminin ilk kafilesini TSK’ya teslim ettik. Hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

ROKETSAN Sungur’un MANPADS Versiyonu

ROKETSAN’ın geliştirdiği Sungur MANPADS, 8 km’nin üzerindeki menzili ve hafif yapısı sayesinde tek er tarafından kullanılabilen ve düşman hava unsurlarına karşı özellikle asimetrik savaş şartlarında çok ciddi avantajlar sağlayan bir kısa menzilli hava savunma sistemidir. (Bkz; Türkiye’nin Turbofan ve Turbojet Motor Projeleri)

roketsan sungur manpads

MANPADS sistemleri maliyet etkin ürünler olması sayesinde yüksek üretim adetlerine ulaşabiliyor. MANPADS sistemlerini caydırıcı kılan unsurların başında da bu geliyor. ROKETSAN’ın geliştirdiği SUNGUR MANPADS sisteminin de hava savunma sistemlerine göre çok daha yüksek adetlerde tedarik edilmesi planlanıyor.

Muharebe sahasının tamamına dağılmış halde bulunan erler tarafından düşman unsurlara ait insansız hava araçlarına, helikopterlere ve alçaktan uçan savaş uçaklarına karşı kullanılabilecek olan Sungur MANPADS, askeri birliklerin hava tehdidine karşı daha güvenli bir şekilde operasyon gerçekleştirebilmesini sağlayacak.

ROKETSAN Sungur Hava Savunma Sistemi

Sabit tesislerin ve hareketli birliklerin kısa menzilli hava savunmasında kullanılmak üzere geliştirilen Sungur, çeşitli platformlara entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlığa sahip olan ve asimetrik savaş koşullarında hassas bir şekilde hava savunma görevini icra edecek olan Sungur Hava Savunma Sistemi, 500 metre ile 8+ km arasında uzaklığa sahip düşman unsurlara karşı kullanılabiliyor.

sungur manpads roketsan portatif hava savunma sistemi

4 km irtifaya kadar çıkabilen Sungur, kara ve deniz platformlarının yanında helikopterler ve insansız hava araçları gibi hava platformlarında da kullanılabilecek şekilde geliştirildi. (Bkz; ROKETSAN’ın Mini Akıllı Mühimmatları MAM-T, MAM-L ve MAM-C)

Sungur Hava Savunma Sistemi’nin Özellikleri

Maksimum Menzil8 km
Minimum Menzil500 m
İrtifa4 km’ye kadar
[Deniz Seviyesinden]
Hedef SetiSabit Kanatlı Uçak
Döner Kanatlı Uçak
İnsansız Hava Araçları [İHA]
Operasyon ModuAtış Öncesi Hedefe Kilitlenme
[At Unut]
Arayıcı
Başlık
Atış Öncesi Kilitlenme
Karşı Tedbirlere Dayanıklı
Otomatik Hedef Takibi
±40 Derece Görüş Açısı
Yüksek İnfilaklı Kısmi Delici Harp Başlığı ve Çarpma Tapa
[Duyarsız Mühimmat, Tip 4, Sıvı Yakıt Yangını & Kurşun Çarpması]
Harp BaşlığıYüksek İnfilaklı Kısmi Delici Harp Başlığı ve Çarpma Tapa[Duyarsız Mühimmat, Tip 4, Sıvı Yakıt Yangını & Kurşun Çarpması]
Fırlatma MotoruFırlatma Tüpü İçerisinde Ayrılma
[Duyarsız Mühimmat, Tip 4, Sıvı Yakıt Yangını &
Kurşun Çarpması]
Uçuş MotoruÇift Kademeli Katı Yakıtlı Roket Motoru
[Duyarsız Mühimmat, Tip 4, Sıvı Yakıt Yangını & Kurşun Çarpması]
Güdüm & KontrolKızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
Yüksek Manevra ve Çevik Performans Kabiliyeti
Platform
Çeşitleri
Kara ve Deniz Platformları, Helikopterler ve İnsansız Hava Araçları

Sungur Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Nokta Hava Savunma İhtiyacını Karşılayacak

Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterine girecek olan veya modernize edilen gemilerinin nokta hava savunma ihtiyacının karşılanması amacı ile geliştirilen Levent Yakın Hava Savunma Füze Sistemi ilk olarak Sungur Füzelerini kullanacak.

RAM sisteminin muadili olarak geliştirilen yakın hava savunma sistemi Levent sayesinde dışa bağımlı olunan ve ambargo riski taşıyan bir konuda daha yerlileşme sağlanmış olacak. Gemisavar füzeler gibi tehditlere karşı etkili olması beklenen Levent’in, kısa reaksiyon süresi ve yüksek vuruş yüzdesine sahip olması bekleniyor.

İlgili haberimiz; “RAM muadili Levent Sungur varyantı yeni bir füze kullanacak

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*