ROKETSAN’ın Mini Akıllı Mühimmatları MAM-T, MAM-L ve MAM-C

Hassas güdümlü füze ve mühimmatlar konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ROKETSAN tarafından geliştirilen ve üretilen mini akıllı mühimmat ailesi (MAM-C, MAM-L ve MAM-T), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonel olarak en sık tercih ettiği mühimmatlar arasında yer alıyor.

mam t mam l mam c mini akilli muhimmat roketsan iha

Özellikle insansız hava araçları ile gerçekleştirilen operasyonlarda elde edilen başarılarla ön plana çıkan ve insansız hava araçları ile birlikte çok önemli ihracat başarıları yakalayana MAM serisi, hareketli ve hareketsiz hedeflere karşı yüksek vuruş yüzdesine sahip. (Bkz; ROKETSAN Akya Ağır Sınıf Torpido)

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonları sırasında sık sık tercih edilen mini akıllı mühimmatlar, ihraç edilen ülkelerde gösterdikleri başarılar ile de yeterliliklerini ve kabiliyetlerini kanıtlamıştır. MAM serisi mühimmatlar ile sayısız hava savunma sistemi, tank ve zırhlı araca ek olarak lojistik destek amacı ile kullanılan tren vagonları, yerde bekleyen hava araçları da başarıyla imha edilmiştir.

MAM-T

ROKETSAN’ın Mini Akıllı Mühimmat ailesinin en yeni üyesi konumunda bulunan MAM-T Mini Akıllı Mühimmat, TEBER Güdüm Kiti üzerinden geliştirilmiştir. İnsansız hava araçlarında kullanılmak üzere geliştirilen MAM-T, hafif taarruz uçakları ve savaş uçakları tarafından da kullanılabilmektedir. (Bkz; Gezgin Füzesi)

MAM-T mühimmatının menzili; insansız hava araçlarından atıldığında 30+ km, hafif taarruz uçaklarından atıldığında 60+ km, savaş uçaklarından atıldığından ise 80+ km’dir. Sabit ve hareketli düşman unsurlarına karşı kullanılabilen MAM-T, lazer arayıcı başlığa ve parçacık etkili harp başlığına sahiptir.

22 Nisan 2022 tarihinde ilk atışlı testini Bayraktar Akıncı TİHA ile başarıyla gerçekleştiren MAM-T’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatları devam etmektedir. Ayrıca ROKETSAN tarafından geliştirilen MAM-T mühimmatı, ismi açıklanmayan bir ülkeye de ihraç edilmiştir. (Bkz; Akdoğan Füzesi)

mam t mini akilli muhimmat roketsan ihracat saha istanbul

Mini Akıllı Mühimmat ailesinin en büyük üyesi olan MAM-T’nin ağırlığı, çapı ve uzunluğu, diğer MAM serisi mühimmatlar olan MAM-L ve MAM-C’ninkinden daha fazladır.

MAM-T’nin Özellikleri

Çap230 mm
Uzunluk1.4 m
Ağırlık95 kg
MenzilİHA – 30+ km
GüdümLazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı TipiParçacık Etkili Harp Başlığı
Platformlarİnsansız Hava Araçları [İHA]
Hafif Taaruz Uçakları

MAM-L

ROKETSAN’ın Mini Akıllı Mühimmat ailesinin ortanca üyesi olarak nitelendirebileceğimiz MAM-L, bir diğer ROKETSAN ürünü olan L-UMTAS (Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar) üzerinden geliştirilmiştir. Terörle mücadele operasyonları sayesinde adından söz ettiren MAM-L mühimmatı, sayısız operasyonel başarısı ile dikkat çekiyor.

Mavi Vatan-2022 Tatbikatı sırasında Aksungur İHA’dan atılan bir MAM-L, hedef gemiyi başarı ile vurmuştur. MAM-L mühimmatı tek başına bir gemiyi batırabilecek seviyede olmamasına karşın yüksek vuruş hassasiyeti sayesinde hedef geminin kritik sistemlerine zarar verebilir.

Rusya-Ukrayna savaşı sırasında da sık sık kullanılan MAM-L mühimmatı, Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA’lardan atılmış ve iki adet Raptor tipi Rus devriye botunu ve Project 11770 Serna Çıkarma Gemisini başarı ile vurmuştur.

7 bayraktar akinci dan fil yuruyusu akincinin silah yuku
MAM-L ve MAM-T yüklü bir Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı

Anka, Aksungur, Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı gibi milli insansız hava araçlarında kullanılan MAM-L şimdiye kadar sayısız tankı ve zırhlı aracı imha etmiştir. Bunun dışında gemi, tren vagonu, hava savunma sistemi, yerde bulunan hava araçları vb. hedefleri de imha eden MAM-L maliyet etkin bir ürün olarak güvenlik güçleri tarafından tercih edilmektedir.

Mini Akıllı Mühimmat MAM-L, BAYKAR Teknoloji ve TUSAŞ gibi firmalarımız tarafından geliştirilen insansız hava araçları ile birlikte birçok ülkeye ihraç edilmiştir. (Bkz; Hürjet Son Durum)

MAM-L’nin Özellikleri

Çap160 mm
Uzunluk1 m
Ağırlık22 kg
Menzil15 km
GüdümLazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı TipiZırh Delici
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Termobarik
Hedef TipiAna Muharebe Tankı,
Hafif Zırhlı Araçlar,
Anti-Personel
Tapa TipiÇarpma / Yaklaşma
PlatformlarİHA’lar
Hafif Taarruz Uçakları

MAM-C

ROKETSAN’ın Mini Akıllı Mühimmatı MAM-C; kara, hava ve deniz platformlarında kullanılabilen ve maliyet etkin bir ürün olarak ortaya çıkan Cirit Füzesi üzerinden geliştirilmiştir. Düşük ağırlığı ve uygun maliyeti ile hava yer görevlerinde kullanılan MAM-C, insansız hava araçlarının hem sabit hem de hareketli hedeflere karşı hassas saldırı gerçekleştirebilmesini sağlıyor.

MAM serisi hassas güdümlü mühimmatların en küçüğü, hafifi ve uygun maliyetlisi konumunda bulunan MAM-C mühimmatı, hafif zırhlı ve zırhsız düşman unsurlarına karşı kullanılmaktadır. (Bkz; T129 Atak Helikopteri Fiyatı)

MAM-C’nin Özellikleri

Çap70 mm
Uzunluk970 mm
Ağırlık6,5 kg
Menzil8 km
GüdümLazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı TipiÇok Maksatlı Başlık*
Parça Tesirli,
Zırh Delici
Yangın Çıkarıcı
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Hedef TipiHafif Zırhlı / Zırhsız Araçlar
Anti Personel
PlatformlarİHA’lar
Hafif Taarruz Uçakları

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*