SU-75 Checkmate’in İlk Uçuşu 2024 Yılında Gerçekleştirilecek

SU-75 Checkmate savaş uçağının 2023 olarak açıklanan ilk uçuş tarihi 2024 yılına ertelendi. Rusya’nın MAKS-2021’de tanıttığı 5. nesil savaş uçağı Suhoy SU-75 Checkmate hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, uçağın ilk uçuşunun 2024 yılında gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

su 75 su75 savas ucagi

SU-75 Checkmate ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaşan Manturov, tek motorlu olarak planlanan uçağın ilk prototipinin yapım aşamasında olduğunu söylerken uçağın modern dijital sistemlerle donatılacağını ve modüler bir yapıya sahip olacağını da sözlerine ekledi. (Bkz; SSB İsmail Demir’den Kritik Açıklamalar | MMU, HÜRJET, Siper, MİUS, Altay…)

SU-75 Checkmate, ABD’li Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarına alternatif olarak Rus savunma ve havacılık firması Suhoy tarafından geliştirilmektedir. Rus ordusu dışında Rusya’nın müttefiki olan ülkelere yönelik olarak da geliştirilen ve F-35’e kıyasla çok daha düşük bir maliyete sahip olması planlanan SU-75, düşük radar izine sahip yeni nesil modern sistemlerle donatılacak tek motorlu bir savaş uçağıdır.

SU-75 Checkmate

SU-75 Checkmate, ilk olarak Rusya’nın en önemli savunma fuarlarından MAKS-2021 sırasında tanıtılmıştır. 5. nesil bir savaş uçağı olarak paylaşılan SU-75‘in prototip üretimi devam etmekte olup 2024 yılında ilk uçuşunu yapması ve 2027-28 tarihlerinde teslimatlarının başlaması planlanmaktadır. (Bkz; CH-7 | Çin’in insansız savaş uçağı projesi)

SU-75, birçok açıdan yine Suhoy firması tarafından tasarlanan ve geliştirilen SU-57 Felon savaş uçaklarına benzetilirken tek motorlu olması ve özellikleri bakımından ise ABD yapımı F-35 Lightning II uçakları ile kıyaslanmaktadır. Düşük maliyeti sayesinde F-35 sahibi olmayan birçok ülkeye ihraç edilmesi ve Rusya’nın müttefiki olan ülkelerin 5. nesil savaş uçağı sahibi olması amacıyla geliştirilen SU-75 Checkmate’in 25-30 milyon dolar bandında olacağı, ROSTEC Corporation CEO’su Sergey Chemezov tarafından açıklanmıştır.

SU-75 Checkmate, düşük radar izine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Saturn İzdeliye 30 motoru ile termal gizliliğe de sahip olacak olan SU-75’in, envantere girdiği tarihte 5. nesil savaş uçaklarının sahip olduğu birçok özelliğe sahip olacağı düşünülüyor. Ayrıca uçakta düşük maliyete sahip bir AESA radar da kullanılacak.

SU 75 Checkmatein Ilk Ucus Tarihi 2024 Yilina Ertelendi

SU-75, iddialara göre 2 mach hıza sahip olacak. Rosoboronexport’un ürün ihracatlarından sorumlu Genel Müdürü Alexander Mikheev, 7400 kg havadan havaya ve havadan karaya füze taşıyabilecek olan Suhoy SU-75 Checkmate‘e birçok Güney Amerika ülkesinin ilgi gösterdiğini açıklamıştı. Uçağın bazı Arap ülkeleri ve Hindistan, Kuzey Kore, İran, Vietnam gibi ülkelere teklif edilmesi planlanıyor. (Bkz; Türkiye’nin Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Projeleri)

SU-75 Özellikleri

Azami Hız1,8 mach
Uzunluk17,5 metre
Kanat Açıklığı11,8 metre
Operasyonel Menzil2800+ km
Maliyet25-30 milyon ABD Doları

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*