ROKETSAN Akya Ağır Sınıf Torpido

ROKETSAN firması tarafından tamamen milli imkanlarla geliştirilmiş olan yerli 533 mm ağır sınıf torpido Akya ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin ağır sınıf torpidolarda dışa bağımlılığının bitirilmesi amaçlanmıştır. Denizaltılarda kullanılacak olan Akya Ağır Torpido, denizaltılara ve su üstündeki muharip unsurlara angaje olabilecek.

roketsan akya torpido

Akya, yüksek hızlı bir torpido olmasının yanında uzun menzili, dahili ve fiber-optik kablo üzerinden harici güdüm özelliği ve aktif/pasif sonar başlığı ile Türkiye’nin su üstü savunma harbi ve denizaltı savunma harbi kabiliyetlerine önemli bir katkı sunacaktır. (Bkz; Türkiye’nin Turbofan ve Turbojet Motor Projeleri)

Su üstü hedeflere karşı ortalama birkaç gemisavar füzenin verebileceğinden çok daha büyük bir hasar verebilecek olan Akya Ağır Torpido, yapısı gereği tonlarca ağırlıktaki bir geminin omurgasını tek başına kırabilecek ve gemiyi batırabilecektir. Ayrıca atıldığı denizaltıda da bir delik oluşmasına neden olacak ve denizaltı su alarak batacaktır.

Torpil adı ile de bilinen ve deniz savaşlarında çok önemli bir konuma sahip olan ağır sınıf torpidolar, anti-gemi füzelerinden ve savaş uçaklarından atılan füzelerden çok daha kısa bir menzile ve hıza sahiptir. Ancak düşmanına sessizce ve derinden yaklaşan bir denizaltıdan doğru zamanda atılan ağır sınıf bir torpidonun düşman su üstü unsuruna vereceği hasar, füzelerin verebileceğinden çok daha fazladır.

ROKETSAN Akya Ağır Torpidosunun Özellikleri

roketsan agir torpido akya

ROKETSAN ana yükleniciliği ve ASELSAN alt yükleniciliği ile geliştirilen hafif sınıf torpido Orka ile birlikte Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (DzKK) yeni nesil torpido ihtiyacını karşılayacak olan Akya, modern bir torpidonun sahip olması gereken birçok özelliğe sahip. (Bkz; Türkiye’nin Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Projeleri)

Teknik Özellikler:

Menzil50+ kilometre
Sürat45+ Knot
Çap533 mm
Ağırlık/Tonaj1,2 Ton
Uzunluk7 metre
HedeflerDenizaltılar, Su Üstü Gemileri
GüdümAkustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip
Aktif/Pasif Sonar Başlık
Dümen Suyu Güdümü
Güdüm ModuDahili Güdüm
Fiber Optik Kablo ile Harici Güdüm
TapaYaklaşma Sensörü / Çarpma ile İnfilak
Harp BaşlığıSu Altı Şok Tesirli Duyarsız Harp Başlığı
Kovan TerkYüzerek Terk
Tahrik SistemiFırçasız DC Elektrik Motoru + Ters Dönüşlü Pervane
BataryaYüksek Enerjili Kimyasal Batarya

Akya Ağır Torpido İçin Önemli Tarihler

Türkiye’nin savunma ve havacılık sektöründeki en önemli firmalarından biri olan ROKETSAN, Akya Ağır Sınıf Torpido için çalışmalarına 2009 yılında başlamıştır. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (Savunma Sanayii Başkanlığı) koordine ettiği Akya Ağır Torpido Projesi kapsamında ilk atışlı test 11 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 30 Ağustos 2020 tarihinde ise Akya’nın Mock-Up’ı ilk kez görüntülenmiştir. (Bkz; Denizaltı Savunma Harbi Roketi)

roketsan akya agir sinif torpido

Akya Eğitim Torpidosu için ise teslimatlar 2021 yılında başlamıştır. 23 Mart 2022 tarihinde ise, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katılımı ile ağır sınıf torpido Akya’nın, gerçek bir hedefe karşı atışı gerçekleştirilmiştir. TCG Preveze denizaltısından Müren Savaş Yönetim Sistemi ile yapılan atış başarıya ulaşırken, milli bir savaş yönetim sistemi ile milli bir ağır sınıf torpido atışının icra edilmesi, Türk savunma sanayii ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çok önemli bir kabiliyet kazanımı sağlamıştır.

Akya Ağır Sınıf Torpidosu, 2023 yılında envantere girmeye başlayacak olan Reis Sınıfı Denizaltıların (Type-214 TN) da ana torpidosu konumunda olacak. Akya Ağır Sınıf Torpidolar, Reis Sınıfı Denizaltılarda bulunan 8 adet 533 mm’lik torpido kovanından atılabilecek.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*