4 Adet Canadair CL-215’in Bakımını TUSAŞ Yapıyor

Türk Hava Kurumu (THK) envanterinde bulunan 4 adet Canadair CL-215 Yangın Söndürme Uçağının bakımı TUSAŞ tesislerinde devam ediyor.

2019 yılından beri atıl durumda olan ve bakımı yapılamayan 9 adet Canadair CL-215 yangın söndürme uçağı, geçtiğimiz yaz ayında yaşanan yangınlar sırasında kamuoyunun ana gündemlerinden biri konumundaydı. Söz konusu uçaklarının bakımının yapılmıyor oluşu ve yangına ağırlıklı olarak helikopterler ile müdahale ediliyor oluşu birçok kişinin tepkisine neden olmuştu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) firması yetkilileri ise söz konusu uçakların bakımının TUSAŞ tesislerinde yapılacağını açıklamıştı. (Bkz; Türkiye’nin SİHA İhraç Ettiği Ülkeler)

1 Adet CL-215’in Bakımı Tamamlandı

2019 yılından bu yana atıl halde bulunan 9 adet Canadair CL-215 yangın söndürme uçağından 1 adedinin bakım faaliyetleri tamamlandı.

cl 215 yangin sondurme ucagi turk hava kurumu

Ancak söz konusu uçaklar turboprop veya turbofan motora değil de piston motora sahip oldukları ve 5000 Litre kapasiteli tankı isteri korunması neden ile CL-215’lerin yangın söndürme ihalesine katılması beklenmiyor. Türk Hava Kurumu yetkililerinin ihalelerde bulunan bu şartların kaldırılmasını talep etmesine karşın henüz bu yönde bir adım atılıp atılmayacağı bilinmiyor. (Bkz; Milli Muharip Uçak)

Cenap Aşçı İstifa Etti

2019 yılından bu yana Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı görevini yürüten Cenap Aşçı’nın bir süre önce, Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verdiği istifa dilekçesi geçtiğimiz gün kabul edildi. (Bkz; BAYKAR MİUS | MUHARİP İNSANSIZ UÇAK SİSTEMİ)

Daha sonra ise Türk Hava Kurumu tarafından yapılan resmi bir açıklama ile İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Ali Yüksel’in kayyum heyeti üyesi olarak görevlendirildiği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı ve THK Kayyum Heyeti Başkanlığı görevine Abdullah Kaya getirildi. Kayyum heyetine katılan Ali Yüksel ise Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkan Vekili oldu.

İhaleye SSB Çıkacak

Yıllardır Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yapılan yangın söndürme uçağı ihalesine bu yıldan itibaren Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) çıkacak. Geçtiğimiz yıl kiralanması planlan yangın söndürme uçağı sayısı 3 iken Savunma Sanayii Başkanlığı bu sayıyı 20’ye çıkardı. (Bkz; Hürjet Son Durum | TUSAŞ Hürjet)

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın tartışma konusu olan “5000 litre” şartını kaldırmaması ise dikkat çekti. Bu nedenle Türk Hava Kurumu envanterinde bulunan ve TUSAŞ tesislerinde bakımı devam eden Canadair CL-215 yangın söndürme uçakları SSB’nin düzenlediği ihaleye, ihale şartlarında bir değişiklik olmadığı sürece katılamayacak.

Önerilen İçerik;

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*