7 Adet Atmaca Kıyı Savunma Sistemi Tedarik Edilecek

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde ilk atışlı testini başarı ile gerçekleştiren Atmaca Kıyı Savunma Sisteminden ilk etapta 7 adet tedarik edileceği açıklandı. Atmaca Gemisavar Füzesinin kara hedeflerinden deniz hedeflerine karşı kullanılabilmesi için geliştirilen sistem, RF/IIR güdümlü Atmaca Füzeleri kullanıyor.

atmaca kiyi savunma sistemi ozellikleri

SAHA İstanbul’un resmi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımda “Firmamız ROKETSAN’dan, 250+ km menzilli RF/IIR Güdümlü ATMACA Gemisavar Füzesi 7 ayrı batarya ile kıyılarımızı koruyacak olan ATMACA Kıyı Savunma Sistemi ile vatanımız güvende!” ifadelerine yer verildi. (Bkz; SOM ve Atmaca’ya KTJ-3200 Tedariki ve Entegrasyonu)

Atmaca Kıyı Savunma Sistemi

8×8 sekiz araca konuşlu olan kıyı savunma sisteminde 4 adet Atmaca Füzesi bulunmaktadır. 250 km’nin üzerinde bir azami menzile sahip olan Atmaca Kıyı Savunma Füzeleri, ilk atışlı testini 2 Temmuz 2022 tarihinde, Sinop’ta gerçekleştirmiştir.

RF arayıcı başlığa sahip olan Atmaca Gemisavar Füzesinin aksine IIR arayıcı başlık bulunduran Atmaca Kıyı Savunma Füzesinin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na çok önemli kazanımlar sağlaması bekleniyor. (Bkz; Karadan karaya Atmaca Seyir Füzesi)

atmaca kiyi savunma sistemi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ile başlayan savaşta Ukrayna’nın, bir Rus Kruvazörünü Neptun Kıyı Savunma Füzeleri ile vurması, bu sistemlerin önemini bir kez daha gözler önüne koydu. Mavi Vatan’ın savunulmasında çok kritik bir role sahip olacak olan Atmaca Kıyı Savunma Sistemleri; Akdeniz, Adalar Denizi ve Karadeniz kıyılarına yerleştirilecek.

Atmaca Kıyı Savunma Füzesinin IIR başlığa sahip olması, özellikle Adalar Denizindeki sayısız ada ve adacık nedeni ile etkinliği büyük ölçüde azalan RF arayıcı başlıklı Atmaca’nın yaşayacağı handikapları yaşamamasını sağlayacak.

Atmaca Füzesi

Yerli savunma ve havacılık ürünleri, yurtdışından tedarik edilenlerin aksine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin isterleri doğrultusunda güncellenebilmekte, yeni versiyonları geliştirilebilmekte ve savaş sahasının ihtiyaçlarına göre yeni özellikler kazanabilmektedir. Bu açıdan Atmaca Füzesi, Türkiye’nin en çok verim aldığı savunma ve havacılık projeleri arasında yer almakta.

İlk etapta Fransa’dan tedarik edilen TR-40 motorlarından güç alan Atmaca Gemisavar Füzesinin, yerli turbojet motor KTJ-3200 ile entegrasyon süreci devam ediyor. (Bkz; ROKETSAN Atmaca Gemisavar Füzesi)

atmaca kiyi savunma fuzesi

Ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın seyir füzeleri konusundaki eksikliğinin giderilmesi amacı ile başlatılan Kara Atmaca projesi ile KKK’nin bu eksikliği giderilebilecek. Kara Atmaca’da KTJ-3200 üzerinden geliştirilen KTJ-3700 Turbojet Motoru kullanılacak.

Atmaca Füzesinden verim aldığımız bir diğer nokta ise kıyı savunma versiyonu. Halihazırda aktif RF arayıcı başlığa sahip olan Atmaca’ya, kıyı savunma varyantında IIR arayıcı başlık takılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gelecekte belirleyeceği yeni isterler doğrultusunda Atmaca’nın yeni ve daha gelişmiş versiyonları üretilebilecek.

Atmaca’nın Teknik Özellikleri

Uzunluk4.3 – 5.2 m
Ağırlık< 750 kg
Menzil> 220 km
GüdümANS* + KKS** + Barometrik
Altimetre + Radar Altimetre
Harp BaşlığıYüksek Patlayıcılı
Parçacık Etkili
Penetrasyon Etkili
Harp Başlığı Ağırlığı220 kg
Arayıcı BaşlıkAktif RF

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*