ABD’li medya devi Bloomberg, Erdoğan’ın açıklayacağı müjde ‘yi duyurdu…

ABD’li medya devi Bloomberg, Erdoğan’ın açıklayacağı müjde yi duyurdu: Türkiye Karadeniz’de enerji kaynağı keşfetti. İşte detaylar…

ABD’nin önde gelen ekonomi yayın organlarından Bloomberg News, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü açıklayacağı müjdeyle ilgili dikkat çeken bir haber yayınladı. Habere göre, Türkiye Karadeniz’de enerji kaynağı keşfetti.

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın açılış töreninde, “Cuma günü hayallerimizi süsleyen bir müjdeyi inşallah milletimize vereceğiz” açıklamasının ardından milyonlar verilecek müjdenin ne olacağını merak eder oldu. Bloomberg News’un konu hakkında doğrudan bilgiye sahip iki kaynağa dayandırdığı habere göre, bu müjde Türkiye‘nin Karadeniz‘de enerji kaynağı bulması.

Erdoğan'ın açıklayacağı müjde

DOĞAL GAZ KEŞFEDİLDİ

Konu hakkında doğrudan bilgiye sahip iki kaynak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk halkına Cuma günü açıklayacağı yeni bir dönem açacağını söylediği “müjde” açıklamasının ardından konuştu. Kaynaklara göre,Türkiye Karadeniz’de bir enerji kaynağı keşfetti ve bu kaynak muhtemelen doğal gaz.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama şöyle:İnşallah Cuma günü tüm milletimize bir müjdeyi vermekle karşı karşıya olacağımızı tahmin ediyor ve buna inanıyorum. Şu anda bu müjdenin hayalleri rüyası içindeyiz. Cuma günü inşallah bu müjdeyi milletimize vermek suretiyle Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum.”

Önceki haberimiz;

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Fatih Sondaj Gemimizin Tuna-1 Lokasyonunda ilk sondajına başladığına dair müjdeli haberi bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla verdi.

29 Mayıs 2020 tarihinde Karadeniz’e doğru yola çıkan ilk sondaj gemimiz Fatih, 1 Haziran 2020 tarihinde Trabzon’a ulaşmıştı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Tuna-1 Lokasyonunda sondaja başlayacağı açıklanan Fatih Sondaj Gemimiz bugün ilk Karadeniz’deki ilk sondajına başladı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fatih Dönmez, sevindiren haberi “Fatih, milletimizin duası ve desteğiyle Karadeniz’deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladı. Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için denizlerimizin her bir metrekaresini karış karış arayacağız. Varsa mutlaka bulacağız.” şeklinde aktardı.

Tuna-1 Lokasyonunda Göreve Başlayan Fatih Sondaj Gemimiz

 • 6. nesil, ultra derin sondaj gemisidir.
 • 25 Kasım 2011’de Güney Kore’de suya indirilmiştir.
 • Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı 2017 yılında Norveç merkezli Odfjell Drilling’den satın alınmıştır.
 • Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından satın alınmadan önceki adı Deepsea Metro II’ydi.
 • 229 Metre uzunluğa sahiptir.
 • Sondaj derinliği 12.120 metreye (40.000 ft) kadar ulaşabilmektedir.
 • Boyu 6 metreye kadar ulaşabilen dalgalarda dahi sabit bir şekilde sondajını devam ettirebilmektedir.
 • Kuleleri 67 metre uzunluğundadır.
 • İki adet kulesi ile toplamda 1750 tona kadar yük kaldırabilmektedir.
 • Ciddi bir modernizasyon sürecine tabi olan Fatih Sondaj Gemisi, kendi ile aynı sınıfta olan 16 gemi arasında teknolojik olarak ilk 5’tedir.
 • 210’un üzerinde personel gemide çalışabilmektedir.

Mavi Vatanın tamamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız 7 gün 24 saat Ana Vatanın güvenle uyuyabilmesi için hizmet verirken bölgedeki Türk varlığı için Sondaj Gemilerimiz de büyük önem arz etmektedir. Akdeniz, Adalar Denizi veya Karadeniz fark etmeksizin yaptığı her sondaj ile bölgenin Türkiye Cumhuriyeti’nin Mavi Vatan sınırları içerisinde olduğu mesajını vermektedir.

Kaynak: haberler.com

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*