AFRICOM, Rusya’nın artık “Ben Libya’da Yokum” diyemeyeceğini belirtti.

ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM), Moskova’nın yakın zamanda Libya’ya savaş uçağı konuşlandırdığını ve Rusya’nın artık “Ben Libya’da Yokum” diyemeyeceğini belirtti.

AFRICOM, Libya Bayrağı

AFRICOM açıklamasında şu hususlar vurgulandı;

Rus askeri uçaklarının, Hafter’in mücadelesini destekleyen Wagner Paralı Asker Grubuna yakın hava desteği sağlaması ve taarruzi harekatlarda ön planda olması bekleniyor.

Savaş jetlerinin kamuflaj amacıyla, Suriye’deki Rus Askeri Üssünde yeniden boyandıkları tahmin ediliyor.

Rusya artık Afrika’daki ayak izlerini gizleyemez. Gönderdikleri uçakların her hareketini izledik. Hafter güçleri bir devletin desteği olmadan tabi ki bunları kullanamaz. O devlette Rusya’dır.

Rusya dünya’nın değişik yerlerindeki hareketlerini gizlemek için WAGNER’i kullandı ve bu grubun Rusya ile bağlantısı olmadığını iddia ediyor. Bu tavır Libya’daki şiddetin ve acının kaynağıdır.

Bütün dünya Hafter’in yeni bir hava saldırısı başlatacağını duydu. Burada yine Rus paralı askerleri devreye girecek ve uçakları uçuracak.

Rusya’nın, Libya’da kalıcı olmak için bir sonraki adımı A2/AD kabiliyetini buraya aktarmak olacaktır. Böyle bir gelişme NATO güney kanadına büyük bir tehdit oluşturur.

Küresel Savaşçı

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*