Aleksandr Vatagin: MiG-35 motorları Türkiye’nin geliştirdiği savaş uçağı MMU’ya uygun

ODK-Klimov şirketinin CEO’su Aleksandr Vatagin, “Rus RD-33 uçak motorunun Türkiye’nin geliştirdiği savaş uçaklarına uygun”

Sputnik’in haberine göre Rusya’nın önde gelen gaz türbinli motor üreticilerinden ODK-Klimov şirketinin CEO’su Aleksandr Vatagin, Rus RD-33 uçak motorunun özellikleri açısından Türkiye’nin geliştirmekte olduğu savaş uçağına uygun olduğunu söyledi. (Bkz; TUSAŞ’IN MİLLİ MUHARİP UÇAK (MMU) PROJESİ)

Rus devlet sanayi şirketi Rostech çatısı altında faaliyet gösteren gaz türbinli motor üreticisi ODK-Klimov’un CEO’su Vatagin, bugünkü basın toplantısında, “Türkiye bu uyumluluğa büyük ilgi gösteriyor. Onlar çoktandır kendi savaş uçağını inşa etmek istiyor. Gördüklerimiz ve elimizdeki bilgiler, tam da böyle itiş gücüne ihtiyaç duydukları yönünde” ifadelerini kullandı. RD-33, MiG-29 savaş uçaklarının donatıldığı uçak motoru. Bu motorun modifikasyonu olan RD-33MK, MiG-29K ve MiG-35 savaş uçaklarında kullanılıyor. (Bkz; TUSAŞ’IN MİLLİ MUHARİP UÇAK (MMU) PROJESİ)

MiG-35 testi başarılı geçti

Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Rusya’nın yeni gelişmiş MiG-35 savaş jeti, geçen çarşamba günü Rus pilotlar tarafından test edildi. Yapılan testlerde silahlar ve yerleşik ekipmanlar denendi. Yapılan açıklamaya göre, çok maksatlı MiG-35S ve MiG-35UB (savaş eğitim uçağı) savaş jetleri, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait, Akhtubinsk’te bulunan 929. Uçuş Test Merkezi’nde test edildi.  MiG-35S ve MiG-35UB‘de bulunan yerleşik ekipmanların, yoğun elektronik harp koşullarında kendilerini kanıtladıkları belirtiliyor.

Yine Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre, yerleşik radarlar, yer ve hava hedeflerini dahili ve harici verileri kullanarak tespit etti. Silah hedefleme ve kontrol sistemlerinin faaliyetlerine özel olarak ilgi gösterildi. Yerleşik optik radarlar da hava, yer ve yüzey hedeflerini her türlü uçuş koşullarında tespit etmek için test edildi. Uçuşların, fiziksel savaş koşullarına yakın ve gerçek elektronik harp koşullarında gerçekleştirildiği belirtildi.

Teknik Özellikleri

MiG-35 ve iki kişilik opsiyonu MiG-35UB, yoğun savaşta ve çok katmanlı hava savunmasında faaliyet gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Uçakların, herhangi bir iklimde ve hava koşullarında; hava, hareketli ve sabit yer hedefleri ile yüzey hedeflerine karşı oldukça etkili oldukları bildiriliyor. İki kişilik versiyon, eğitim uçağı olarak kullanılabiliyor.MiG-35 serisi, dokuz adet silah istasyonu üzerinde daha fazla faydalı yük taşıma kabiliyeti, arttırılmış yakıt rezervi ve havada yakıt ikmali için tanker rolü üstlenebilme kabiliyeti ile ön plana çıkıyor.

Uçak korozyona oldukça dayanıklı yapısıyla da dikkat çekiyor. MiG-35′in beklenildiği üzere hasımlarını tedirgin edecek azaltılmış bir radar kesit alanı bulunuyor. Normal kalkış ağırlığı 19.200 kgMiG-35D için 19.000 kg, iki opsiyon için azami kalkış ağırlığı ise 24.500 kg olarak belirtiliyor. Maksimum irtifada MiG-35‘in hızı 2100 km/sa, yer seviyesinde ise 1400 km/sa olarak belirtiliyor. Uçuş tavanı ise pratik olarak 16.000 metre olarak belirtiliyor. Hava-hava füzeleri ve üç adet askıda yakıt tankı ile tek kişilik MiG-35, değişkenlere bağlı olarak 1000-1400 km‘lik bir uçuş yarıçapına sahiptir. Çift kişilik versiyon olan MiG-35D ise yine 3 adet asılı yakıt tankı ve hava-hava füzeleriyle 900-1300 km‘lik uçuş yarıçapına sahip fakat hava-hava füzeleri yerine havadan karaya füzeler taşınıyorsa yarıçapın 750 ila 1050 km arasında değiştiği belirtiliyor. Her iki seçenek içinse maksimum manevra kapastesi 9G olarak belirtilmiş.

Yerleşik radar 10 ila 30 adet hedefi 160 km’den tespit ve takip yeteneğine sahip. Ayrıca eş zamanlı olarak altı adede kadar hava ve dört adede kadar da yer hedefini vurabilme kabiliyetine sahip olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Defence Turk

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*