ASELSAN cirosunu 2021’in ilk 6 ayında artırdı

Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik kabiliyetler açısından en büyük sayılı şirketi arasında yer alan Askeri Elektronik Sanayii (ASELSAN), ekonomik büyümesini sürdürüyor.

ABD merkezli bir dergi olan Defense News’e göre ASELSAN 2020 yılında dünyanın en büyük 48. savunma ve havacılık firması olmuştu. Sıralamada çok daha yüksekleri hedefleyen ASELSAN’ın cirosu da büyümeye devam ediyor. (Bkz; ASELSAN Sürü İDA | Albatros-S de ilk aşama tamam)

Geçtiğim yılının ilk aynı dönemine göre cirosunu %33 büyüten ASELSAN, 2021 yılının ilk 6 aylık süreç dilimi içerisinde 7 milyar Türk lirası ciro elde etti. (Bkz; TCG Trakya için çalışmalar devam ediyor)

ASELSAN cirosunu artırdı ve ekonomik büyümesini sürdürdü

aselsan ciro tweete aselsan genel muduru haluk gorgun

2021’in ilk altı ayındaki cirosu, geçen yılın aynı dönemine oranla %33 artarak 7 milyar Tl’ye ulaşan ASELSAN, brüt karını da geçen yılın aynı dönemine oranla %66 artırmayı başardı.

FAVÖK ise geçen yılın ilk 6 ayına oranla %49 artış göstererek 1.9 milyar Türk lirası seviyesine ulaştı. Şirketin net karı ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranlar %37’lik artış göstererek 2.5 milyar Türk lirasına ulaştı. Şirketin öz kaynaklarının aktife oranı ise %57 oldu.

suru ida albatros aselsan savunma sanayii
ASELSAN Albatros-S

Söz konusu dönemde ASELSAN, 711 milyon ABD doları değerinde sipariş almayı başardı. Bakiye siparişlerinin toplam değeri ise 9.2 milyar ABD dolarına ulaştı.

Bu sayede ASELSAN, askeri harcamaların olumsuz etkilendiği Covid-19 Pandemisine rağmen büyümesini büyük bir kararlılık ile sürdürmüş oldu.

aselsan elektronik harp sistemi sancak yeni nesil elektronik taarruz sistemi
ASELSAN Sancak

71 ülkeye ihracat yapan ASELSAN’dan İDEF 2021′ dev katılım

17 Ağustos’ta icra edilecek olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın (İDEF 2021) en büyük katılımcısı ASELSAN olacak. Fuarda 7 bin metre karelik standa sahip olacak olan firmanın 250’den fazla ürünü sergilenecek.

Deniz sistemlerinden havacılık ürünlerine, hava savunma sistemlerinden Elektronik Harp sistemlerine, haberleşme sistemlerinden elektro-optik sistemlere kadar bir çok ürün ASELSAN’ın 7 bin metre karelik dev standında sergilenecek.

İnsansız hava araçlarında kullanılan ve Kanada’nın ambargosu sonrası gündemde kendine yer bulan WESCAM MX-15’in yerine geliştirilen ASELSAN CATS’in geliştirilmiş versiyonu, MİDAS-3, Engerek-2 ve ASELFLIR-500 gibi birçok ürünün ilk kez sergilenmesi bekleniyor.

İDEF 2021

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 17-20 Ağustos tarihleri arasında icra edilmesi planlanan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF), 15. kez kapılarını profesyonellere ve meraklılara açacak. İki yılda bir icra edilen İDEF, ilk kez 1993 tarihinde gerçekleştirilmişti.

Söz konusu fuarda bir çok yeni savunma sanayii ürünün lansmanının yapılacak, bazı yeni ürünler ilk kez kamuoyuna tanıtılacak ve Milli Muharip Uçak başta olmak üzere bazı ürünlerin maketleri ve MOCK-UP’ları sergilenecek.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*