ASELSAN’dan Sancak Elektronik Taarruz Sistemi Teslimatı

ASELSAN üretimi Sancak Elektronik Taarruz Sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edildi. Sevindiren gelişmeyi İsmail Demir Twitter hesabı üzerinden duyurdu. (Bkz; AESA RADAR PROJELERİ | ASELSAN | BAYRAKTAR AKINCI, F-16, MMU)

Sancak Elektronik Harp Sistemi

Sancak Elektronik Taarruz Sistemi

6×6 araç üzerinde konuşlu olan yerli elektronik harp sistemi Sancak, geniş bantta yüksek çıkış gücüne sahip, çeşitli modlarda aldatma ve karıştırma yapabilmektedir. ASELSAN üretimi Sancak Elektronik Taarruz Sistemi, düşmana ait kritik hedeflere saldırarak, iletişimi kesebilecek ve muharebeyi kesintiye uğratabilecektir. (Bkz; EİRS | ERKEN İHBAR RADAR SİSTEMİ PROJESİ | ASELSAN)

Bu sayede Türk Silahlı Kuvvteleri’nin elektronik harp kabiliyetlerini bir adım öteye taşıyacak olan Sancak Yeni Nesil Muhabere Elektronik Taarruz Sistemi harekat ortamında önemli avantajlar sağlayacak.

sancak elektronik taarruz sistemi aselsan sancak yeni nesil elektronik taarruz sistemi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Elektronik Harbe Verdiği Önem

Günümüz savaş doktrinlerinde çok önemli bir paya sahip olan elektronik harp kavramı Türk Silahlı Kuvvetleri içinde çok büyük bir anlam ifade ediyor. Özellikle Türkiye’nin TUSAŞ Anka ve Baykar Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları ile çeşitli coğrafyalarda elde ettiği başarıların en önemli nedenlerinin başında Koral, Redet II, Milkar vb. elektronik harp sistemlerinin varlığı olduğunu düşünürsek, TSK’nin elektronik harp kavramına verdiği önemi daha iyi kavrayabiliriz.

Pantsir ve Tor​-M2 gibi gelişmiş Rus hava savunma sistemlerinin bile ağ merkezli harp kabiliyeti gelişmemiş bir hava savunma ağında nasıl köreltildiğini ve üzerinde uçan Anka SİHA’yı görmediğini hatırlayacaksınız. Bu sayede Anka ve Bayraktar TB2 sayısız Rus hava savunma sistemini yok etmiştir. Bu başarıda İHA’ların çok büyük bir payı olsa da arka planda çalışan elektronik harp sistemleri bu başarıda öncü olmuştur.

Bugün ise TSK yeni elektronik harp sistemini teslim aldı. ASELSAN üretimi Sancak Elektronik Taarruz Sistemi ile Türk Silahlı Kuvvetleri daha da güçlendi ve bu alanda uluslararası bir oyuncu olduğunu bir kez daha gösterdi.

Koral 2 (!) ve Hava Soj

elektronik harp koral 2

Elektronik harp konusunda çok önemli adımlar atmamıza ve Sancak Yeni Nesil Muhabere Elektronik Taarruz Sistemi ile de bunu devam ettiriyor olsak da gelecekte elektronik harp kabiliyetlerimizin omurgasını iki sistem oluşturacak. Hava SOJ ve Koral 2…

Hava SOJ 4 adet Bombardier Global 6000 tipi iş jetine konuşlanacak bir elektronik harp sistemidir. Düşman radar ve iletişim birimlerinin tespit ve teşhisinin yanında bu unsurlara saldırarak iletişimi kesmek ve radarları köreltmek gibi işleri de yapabilecek.

Koral 2 (!) ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştır ve Türkiye’nin en önemli elektronik harp sistemi olan Koral’dan daha gelişmiş bir elektronik harp sistemi olacaktır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*