ASELSAN’dan 24,59 Milyon Dolarlık İhracat

Türkiye’nin savunma ve havacılık sektöründeki öncü kuruluşlarından ASELSAN, yeni bir ihracat sözleşmesini imzaladığını Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. 24.590.800 ABD Doları değerindeki sözleşmenin hangi ülke ile imzalandığı ve hangi ürünleri kapsadığı açıklanmadı.

aselsan sarp

ASELSAN Hangi Ürün veya Ürünlerini İhraç Etti

ASELSAN’ın resmi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımda, şirketin uluslararası bir müşteri ile, savunma sistemlerinin ihracına yönelik 24.59 milyon dolar değerinde bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalandığı belirtildi. İhraç edilen savunma sistemi hakkında açıklama yapılmazken, ilgili paylaşımlarda ASELSAN’ın geliştirdiği SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi’nin görseli kullanıldı. (Bkz; ASELSAN Sürü İDA Albatros-S de ilk aşama tamam)

İhracatı gerçekleştiği düşünülen ASELSAN SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, sabit tesislerde kullanılabildiği gibi taktik kara araçlarında da kullanılabilmekte; hedefin tespitini, takibini ve gözetlenmesi fonksiyonlarını hem gece hem de gündüz yerine getirebilmektedir.

ASELSANdan 2459 Milyon Dolarlik Ihracat

ASELSAN’ın 2021 Yılı İhracatı

Geçtiğimiz yıl savunma ve havacılık sektörü 3,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmişti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan ve Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ilk 1000 şirketini listeleyen araştırmaya 19 savunma sanayii şirketi listelenmiş ve bu şirketlerden biri de ASELSAN olmuştu.

İlk üç sırayı sırasıyla Baykar Teknoloji, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve TUSAŞ Motor Sanayii (TEİ) paylaşırken ASELSAN, en çok ihracat gerçekleştiren 11’inci savunma sanayii firması olmuştu. 2021 yılı içerisinde 69.907.384,25 dolar değerinde ihracat gerçekleştirmeyi başaran ASELSAN’ın savunma ürünleri ihracatı ise 56.667.101,29 dolar olarak gerçekleşmişti. (Bkz; ASELSAN’ın YAKUD Yakın Uzay Durumsal Farkındalık Projesi)

Şirket 2020 yılında %24’lük büyüme gerçekleştirerek 16 milyar TL ciro elde etmişti. Ayrıca ASELSAN, 2020 yılı içerisinde 6 farklı ülke ile 446 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzalamıştı. Bu anlaşmalar ile birlikte ASELSAN’ın yurt dışı bakiye siparişleri tarihi bir rekor kırarak 1 milyar doları aşmıştı.

2021 yılının AR-GE şampiyonu konumunda olan ASELSAN, geçtiğimiz yıl 2 milyar ABD Doları değerinde yeni iş aldığını ve 632 milyon dolarlık AR-GE harcaması yaptığını duyurdu. Şirketin 2021 yılı cirosu ise %25’lik artışla 20,1 milyar TL oldu. (Bkz; Çakır Füzesinin Motoru KTJ-1750’nin Testleri Başladı)

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*