Bayraktar: AKINCI Prototip-3 de sefer için gün sayıyor

Uçuş testleri devam eden Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı 2020 yılı içerisinde göreve başlayacak. Akıncı’nın 3. prototipi olan Bayraktar Akıncı Prototip-3 ise yakın zamanda ilk uçuşunu yapacak. (Bkz; BAYRAKTAR AKINCI TİHA)

BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci prototipi de uçuş testlerini başarıyla devam ederken üçüncü prototip ilk uçuş için gün sayıyor. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda testleri devam eden AKINCI Prototip-2 TİHA 22 Ağustos 2020 günü uçuş testlerine devam etmişti. (Bkz; AKINCI BELGESELİ 3.000.000 KEZ İZLENDİ (VİDEO))

Bayraktar AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi gerçekleştirilen Orta İrtifa Sistem Doğrulama Test uçuşunda ortalama 20 bin feet irtifada (Yaklaşık 6.1 km) 2 saat 26 dakika havada kaldı. AKINCI TİHA’nın testleri iki prototip ile sürdürülmektedir. 

AKINCI PT-1 (Prototip 1.) gerçekleştirilen Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama Testi kapsamında 30.000 feet irtifada seyir icra etti. Başarıyla tamamlanan uçuş 3 saat 22 dakika sürdü.

Yıl sonuna kadar ilk teslimatın gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam ediyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının ardından test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderilecek.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal  medya hesabı Twitter üzerinden üçüncü prototipin görüntülerini paylaşarak 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik etti. Selçuk Bayraktar,

“Bir yıl öncesi ve bugün… Sefer bizden, zafer Allah’tan… AKINCI Prototip-3 de sefer için gün sayıyor… 30 Ağustos Zafer Bayramı‘mız kutlu olsun!” ifadelerine yer verdi.

Akıncı'nın 3. prototipi olan Bayraktar Akıncı Prototip-3 ise yakın zamanda ilk uçuşunu yapacak.

2020 Yılında Envantere Girecek

Alev Alatlı ile Murakabe Günleri’ne konuk olan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın 2020 yılı içerisinde göreve başlayacağını açıklamıştı. Bayraktar konuşmasında 2020 içerisinde ilk AKINCI TİHA’nın güvenlik güçlerince kullanılmaya başlanacağını ifade etmişti. Baykar Savunma mühendislerinin yoğun mesaisi sonrası taktik insansız hava aracı AKINCI TİHA’nın ilk prototipi ilk uçuşunu Aralık 2019 da gerçekleştirmişti.

AKINCI TİHA için Ukrayna’dan 12 adet motor tedarik edildi

Mayıs 2020’de, Ukrayna’da faaliyet gösteren “National Industrial Portal”, Baykar Savunma tarafından AKINCI TİHA için 2 adet daha Ivchenko-Progress Motor Sich AI-450T tipi Turboprop motor tedarik edildiğini açıkladı. Yapılan aktarımda ikinci prototipin de ilk uçuşunu hazırlandığı vurgulanarak yapılacak uçuş testinde 500 km / s hıza ulaşmasının planlandığı ifade edildi. 

Baykar Savunma tarafından AKINCI TİHA için şimdiye kadar 12 adet Ivchenko-Progress Motor Sich AI-450T tipi Turboprop motor tedarik edildiği aktarılırken tedarik takvimine ilişkin bilgilere de yer verildi.  Baykar Savunma tarafından Ivchenko-Progress Motor Sich AI-450T tipi Turboporp motordan; 2018 yılında 4 adet, 2019 yılında 6 adet ve 2020 yılında ise 2 adet tedarik edildi.

Kaynak: Defence Turk

Öneriilen Yazı:

AKINCI BELGESELİ 3.000.000 KEZ İZLENDİ (VİDEO)

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*