Baykar Bayraktar Akıncı’dan İrtifa Rekoru

Baykar savunma firması tarafından geliştirilen yerli taarruzi insansız hava aracı Bayraktar Akıncı yeni bir irtifa rekoruna imza attı. Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı İsmail Demir, sevindiren haberi ilk paylaşan isim oldu. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İsmail Demir, Bayraktar Akıncı TİHA’nın 11.594 metre (38.039 ft.) irtifaya ulaştığını ve bunun milli bir hava aracı ile ulaşılan en yüksek irtifa olduğunu aktardı. (Bkz; ANKA AKSUNGUR VE BAYRAKTAR AKINCI)

Akıncı’nın Rekor Kırdığı Uçuş

06/07/2021 tarihinde, 20.58’de havalanan Baykar Bayraktar Akıncı TİHA, 07/07/2021 tarihinde ve saat 22.44’de iniş gerçekleştirdi. Toplamda 25 saat 46 dakika havada kalan Akıncı, 38.039 ft. irtifaya ulaşarak milli hava araçları için yeni rekora imza atmış oldu.

Bu yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilgili komutanlıklarına teslimatı gerçekleştirilecek olan Bayraktar Akıncı TİHA şuana dek 347 saat 28 dakikalık uçuşa imza attı. Ayrıca bu süre zarfında Bayraktar Akıncı 870 sorti gerçekleştirdi.

akinci irtifa rekoru baykar bayraktar

Baykar Bayraktar Akıncı 6000 km’den Fazla Uçmuştu

1-2 Temmuz tarihlerinde uçuş gerçekleştiren Akıncı, 6000 km’den daha uzun bir uçuş gerçekleştirmişti. Sevindiren haberi ise Twitter hesabından Baykar Savunma Teknoloji Lideri/CTO Selçuk Bayraktar paylaşmıştı.

Bayraktar TB2’nin Kırdığı 2 Rekor

Daha önce de BAyraktar TB2 Taktik sınıf SİHA’da 27.030 ft. irtifaya çıkarak bir rekora imza atmıştı. Ayrıca Bayraktar TB2 Taktik SİHA, Kuveyt’te katıldığı bir uçuşta fazla toz ve çok yüksek sıcaklığa rağmen 27 saat 3 dakika havada kalarak bir başka rekora imza atmıştı.

Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı

baykar bayraktar akinci taarruzi insansiz hava araci irtifa rekoru yukseklik

Taktik sınıf insansız hava aracı Bayraktar TB2’den sonra geliştirilen ve tonaj, faydalı yük kapasitesi, mühimmat çeşitliliği, yapay zekası, irtifası vb. birçok konuda Bayraktar TB2’den daha gelişmiş olan MALE sınıfı Bayraktar Akıncı, Türkiye’nin yeni nesil insansız hava araçlarından biridir.

5.5 ton sınıfındaki Akıncı sahip olacağı ASELSAN yapımı AESA Radarı, 1350 kg faydalı yük kapasitesi, 2 adet turboprop motoru (450 HP ya da 750 HP) ve 40.000 ft. maksimum irtifa gibi özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Türk İHA’ları

Baykar Savunma ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) firmalarının yatırımları başta olmak üzere Türkiye’de çok ciddi İHA yatırımları mevcut. Suriye, Irak, Libya ve Ermenistan gibi farklı coğrafyalarda TSK’nin doktrinleri sayesinde önemli başarılara imza eden Türk İHA’ları aynı zamanda yüksek teknolojileri ile de ön plana çıkıyor. (Bkz; İHA’LARIN GELECEĞİ VE TÜRKİYE)

ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği füzeler ve ASELSAN gibi firmalarımızın geliştirdiği sensörler ile teknolojik birikimimiz de her geçen gün gelişmekte. Sahip olduğumuz ekosistem ise Baykar’ın geliştirdiği Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) ve TUSAŞ’ın geliştirdiği yeni nesil insansız jetler için özgüven sağlamakta.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*