Baykar Ukrayna’ya 3 Adet Bayraktar TB2 Hibe Etti

Türkiye’nin önde gelen insansız hava aracı üreticileri arasında yer alan Baykar Teknoloji, Ukrayna’ya 3 adet Bayraktar TB2 SİHA/İHA bağışlama kararı aldı. Ukrayna Halkının 3 adet Bayraktar TB2 satın alabilmek amacı ile başlattığı ve desteklediği “Halkın Bayraktar’ı” bağış kampanyası kapsamında alınması planlanan SİHA’lar, Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ücretsiz olarak verilecek.

Baykar Teknoloji’nin resmi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, toplanan paranın onurlu Ukrayna halkının faydası için kullanılmasını rica edildi. Ayrıca Baykar Teknoloji, adil bir çözüm ve kalıcı barış için duacı olduklarını belirtti. (Bkz; Bayraktar TB2, Yurt Dışında 759 Araç İmha Etti)

Baykar’ın Ukrayna’ya Bağışladığı Bayraktar TB2 Sayısı 4’e Yükseldi

Rusya’nın Ukrayna’yı haksız işgalinden bu yana Baykar Teknoloji firmasının Ukrayna’ya bağışladığı Bayraktar TB2 SİHA’ların sayısı 4’e çıktı. Daha önce Litvanya’da düzenlenen bir bağış kampanyasında 6 milyon dolar bağış toplanmıştı. Ancak Baykar Teknoloji, söz konusu bağışın Ukrayna halkının çıkarları için kullanılmasını istemiş ve hedeflenen bir adet Bayraktar TB2’yi Ukrayna’ya bağışlama kararı almıştı.

bayraktar tb2 ukarayna donanmasina teslim edildi turki insansiz hava araci baykar

Geçtiğimiz günlerde ise Ukraynalı politikacı Serhiy Prytula, Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne 3 adet Bayraktar TB2 SİHA satın alabilmek amacı ile 15 milyon dolar hedef belirlemiş ve yeni bir bağış kampanyası başlatmıştı. (Bkz; Milli Füzeler İçin Ramjet ve Turbojet Motor Çalışmaları)

Bağış kampanyasına sadece Ukrayna’dan değil, dünyanın dört bir yanından destek gelmişti. İlk 12 saat içinde 5 milyon dolar bağışın toplandığı “Halkın Bayraktar’ı” kampanyasının ilk 24 saatinde ise 10,4 milyon dolar toplanmış ve iki adet Bayraktar TB2 için gereken miktara ilk günden ulaşılmıştı.

Bağış kampanyasının üçüncü günü ile birlikte bağışlanan toplam para 20 milyon doları geçmiş ve Ukraynalı politikacı ve sunucu Serhiy Prytula, artan para ile bir adet daha Bayraktar TB2 satın alınabileceğini dile getirmişti.

İlgili haberimiz; “Ukraynalı Politikacı UAF için Bayraktar TB2 Kampanyası Başlattı“…

Baykar’ın Duyurusu

Ukrayna halkının bu girişimine sessiz kalmayan ve 3 adet daha Bayraktar TB2 SİHA’yı bağışlama kararı alan Baykar Teknoloji’nin resmi sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığı duyuru şu şekilde:

baykardan ukrayna ya 3 adet bayraktar tb2 siha bagisi
Baykar Teknoloji’nin Duyurusu

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*