Baykar MİUS | Muharip İnsansız Uçak Sistemi

Baykar MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) ile ilgili çok önemli bir proje Baykar Makina’nın sosyal medya hesaplarından duyuruldu. 20 Temmuz 2021 tarihini işaret eden paylaşımlarda, jet tasarımlı yeni bir insansız hava aracı dikkat çekti. (Detaylar yazının devamında.)

Baykar MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) nedir

Baykar Makina’nın insansız hava araçları alanında yaptığı çalışmaların en değerli ve stratejik olanlarından biri de hiç şüphesiz insansız muharip hava aracı (insansız savaş uçağı) projesi MİUS.

2005 yılında Bayraktar mini İHA sistemini geliştirmeye başlayarak İnsansız Hava Aracı sektörüne giriş yapan Baykar Makina, TSK envanterine kazandırdığı birçok İHA ile bu alanın üç öncü şirketinden biri konumunda. Bayraktar mini İHA, Malazgirt döner kanat mini İHA, Bayraktar DİHA, Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı gibi birçok insansız hava aracı sistemini geliştiren ve üreten Baykar Makina’nın son İHA’sı ise Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS).

1992 yılında TUSAŞ’ın (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) 2 adet ürettiği İHA-X1 Şahit ile başlayan Türk İnsansız Hava Aracı serüveninin zirvesine oturacak olan ve İnsansız Muharip Hava Aracı (İMHA) klasmanına girerek HvKK’nin radar kesit alanı düşük platform konusundaki açığına hitap edecek olan MİUS için ilk kavramsal çalışmalar 2013’te başlamıştır. Selçuk Bayraktar’ın, Akıncı Belgeseli’nin sonunda da dediği gibi insansız savaş uçağı MİUS’un, 2023’e kadar ilk uçuşunun yapılması planlanmaktadır.

MiUS
Baykar MİUS – Muharip İnsansız Uçak Sistemi

Baykar’ın Bayram Sürprizi

Geçtiğimiz gün Baykar Savunma, resmi sosyal medya hesaplarında bir video paylaştı. Videoda jet tasarımlı bir uçağın varlığı dikkat çekerken bu jetin yıllardır beklediğimiz Muharip İnsansız Uçak Sistemi olma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Hafif bir insansız savaş uçağı olarak nitelendirebileceğimiz bu turbofan motorlu İHA hakkındaki gelişmeler, savunma ve havacılık meraklıları tarafından yıllardır takip edilmesine rağmen Baykar Savunma yetkilileri tarafından kamuoyuna pek fazla bilgi verilmemişti.

Ancak 20 Temmuz tarihinde uçağa ait gerçek görüntüleri görebilecek ve net teknik bilgilere erişebileceğiz. Türkiye’nin ilk insansız muharip hava aracı (İMHA/UCAV) projesi olan MİUS’un 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

MİUS’a Dijital Kamuflaj

Baykar Savunma’nın sosyal medya hesaplarında paylaştığı videoda Baykar Bayraktar MİUS’un TUSAŞ HÜRJET gibi dijital kamuflaj ile boyanması dikkat çekti. Ayrıca videoda göründüğü üzere yerli İMHA/UCAV bir dikey stabilizatöre sahip.

Baykar MİUS’un (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) Özellikleri

İnsansız savaş uçağı olarak nitelendirebileceğimiz sistem Yakın Hava Desteği, Stratejik Taarruz, SEAD-DEAD ve Füze Taarruzu görevlerini yerine getirebilecek. 40,000 ft operasyonel irtifaya sahip olacak olan İMHA, 1 tonu mühimmat olmak üzere 4,5 ton azami kalkış ağırlığına sahip olacak, turbofan motoru sayesinde 0,8 mach seyir hızına ulaşacak, SATCOM anteni sayesinde uydu üzerinden kontrol edilebilecek ve 4-5 saate kadar havada kalabilecek. Ancak bu bilgilerin 2015 yılındaki bir sunumdan bu yana sabit olduğunu ve yakın bir zamanda değişebileceğini unutmayalım.

Proje için gerekli çalışmalar Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile koordineli olarak Baykar Makina tarafından sürdürülmektedir. Yeni muharip uçak alımına sıcak bakmayan ve F-35 Programından istediğini alamayan Türk Hava Kuvvetleri’nde önemli bir boşluk oluşması muhtemel. HvKK ise bu boşluğu Hürjet ve İnsansız Hava Araçları ile doldurmayı planlıyor. Bu durumda ise HvKK’nin isterlerine uygun olarak geliştirilecek olan jet motorlu MiUS çok daha kritik hale geliyor. (Bkz; TÜRKİYE’NİN ARA UÇAK İHTİYACI | HAVA KUVVETLERİ ARA UÇAK ALIMI)

Muharip İnsansız Uçak Sistemi (Baykar Bayraktar MİUS)

Baykar Bayraktar MİUS Projesi

Özellikle Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra Türkiye ile Ukrayna arasındaki ikili ilişkiler ciddi anlamda gelişmeye başladı. Bu gelişimden en çok nasibini alan sektörlerin başında ise savunma ve havacılık geliyor. Kargo uçakları, insansız hava araçları ve motorlar konusunda önemli adımlar atılmakla birlikte en önemli gelişme 22 Ekim’de gerçekleşti. Bu tarihte imzalanan motor anlaşması ile iki ülkenin kara sektörü, havacılık sektörü ve denizcilik sektöründeki işbirliği daha kapsamlı hale gelecek. Resmi makamlardan açıklama yapılmamakla birlikte birçok açık kaynak, Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nde Ivchenko AI-25 turbofan motorunun kullanılacağını belirtmekte. Motorun, Ivchenko-Progress ve Baykar ortaklığında kurulan Black Sea Shield firması tarafından Türkiye’de üretileceği iddia ediliyor.

Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin (Bayraktar MİUS) tek kullanıcısı Hava Kuvvetleri olmayabilir. Türkiye’nin insansız hava aracı alanındaki en önemli kullanıcıları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı’da yer alıyor. Bugün ANKA-I kullanıcısı olan MİT’in gelecekte jet motorlu bir İHA isteme olasılığı mevcut. Ayrıca DzKK’de Anka ve Bayraktar TB2 kullanıcısı olup Aksungur İHA’nın ilk kullanıcısı olacak. Gelecekte DzKK’nin MİUS kullanması da muhtemel.

Milli Muharip Uçak ve Muharip İnsansız Uçak Sistemi

Baykar Makina tarafından tasarım ve / veya üretim faaliyetleri gerçeklekleştirilen diğer bazı ürünler;

4 Comments
  1. Muharip insansız uçak sistemi Aralık 22, 2020 Reply
  2. Duygu Ocak 5, 2021 Reply
  3. Cumali Kurtkara Ocak 23, 2021 Reply
    • Cumali Kurtkara Ocak 23, 2021 Reply

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*