Bayraktar Akıncı 4, Bayraktar TB2 ise 22 ülkeye ihraç edildi

Türkiye’nin insansız hava aracı ihraç ettiği ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Anka, Bayraktar TB2 ve Vestel Karayel’in ardından Bayraktar Akıncı’da ihracatı gerçekleştirilen insansız hava araçları listesine dahil olmuştu.

Yapılan son anlaşmalar ile birlikte Bayraktar Akıncı’nın ihraç edildiği ülke sayısı 4’e, Bayraktar TB2’nin ihraç edildiği ülke sayısı ise 22’ye yükseldi. (Bkz; Türkiye’nin SİHA İhraç Ettiği Ülkeler)

baykar bayraktar akinci

Bayraktar Akıncı TİHA’nın İhraç Edildiği Ülkeler

Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST’te Haber Global’e konuşan Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın Azerbaycan’a ihraç edildiğini açıklamıştı. Bu sayede Bayraktar Akıncı TİHA’nın Azerbaycan’a ihraç edildiği bilgisi kesinleşmiş oldu.

Bayraktar Akıncı TİHA’nın ihraç edildiği bir diğer ülke ise Pakistan. Pakistan Hava Kuvvetleri’nin resmi sosyal medya hesaplarında paylaştığı bir videoda Bayraktar Akıncı’nın da görülmesi ile Pakistan’a Bayraktar Akıncı ihraç edildiği kesinleşmiş oldu. (Bkz; İlk Yerli İnsansız Hava Aracı)

Ancak Bayraktar Akıncı TİHA’nın ihracatının gerçekleştirildiği diğer iki ülkenin ismi henüz açıklanmadı. Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere bazı körfez ülkelerinin Bayraktar Akıncı’ya ilgisi olduğu bilinmekte. Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan sürecin öncesinde, Ukrayna’nın da Bayraktar Akıncı ile ilgilendiği bilinmekteydi. Bayraktar Akıncı ve Bayraktar TB2 S/İHA’ların ihracatı konusunda birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

Bayraktar Akinci TIHA
Bayraktar Akıncı TİHA

Baykar’ın Gelirlerinin %80’inden Fazlasını İhracatlar Oluşturuyor

Türkiye’nin önde gelen insansız hava aracı üreticileri arasında yer alan Baykar Teknoloji’nin 2021 yılı cirosunun %80’ini ihracat gelirleri oluşturuyor. Sahada gösterdiği başarılar ve düşük maliyeti ile ön plana çıkan S/İHA’ların en önemli müşterilerinin başında Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer yerli tedarikçiler yer alsada satışların büyük bir kısmı yurt dışına gerçekleştiriliyor.

2020 yılı boyunca yapılan satışlardan 360 milyon dolar gelir elde eden Baykar Teknoloji’ni, bu dönemde elde ettiği gelirin %70’ini ihracattan elde etmişti. 2020 yılında ise bu oranı %80’in üzerine çıkaran Baykar Teknoloji, 664 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Şirketin gelirini ve ihracatların gelirdeki payını bu yıl da arttırması bekleniyor.

Bayraktar Akıncı Kendi İrtifa Rekorunu Kırdı

Baykar Teknoloji’nin resmi sosyal medya hesapları üzerinden Bayraktar Akıncı’nın yeni bir irtifa rekoru kırdığı bilgisini paylaştı. Daha önce milli bir hava aracı ile çıkılan en yüksek irtifa rekorunu kıran ve rekor uçuşta 38.039 ft. irtifayı gören yerli TİHA Bayraktar Akıncı, kendine ait olan rekoru bir kez daha kırdı. (Bkz; Aksungur İHA’dan 60 saatlik rekor uçuş)

Daha önceki uçuşunda 25 saat 46 dakika havada kalan Bayraktar Akıncı son uçuşunda ise 20 saat 23 dakika havada kaldı ve 45.118 ft. irtifaya ulaştı. Bu sayede havacılık tarihimizin milli bir hava aracı ile ulaşılabilen en yüksek irtifa rekorunu da ikinci kez kırmış oldu. (Bkz; Baykar Bayraktar Akıncı’dan İrtifa Rekoru)

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*