Bayraktar Akıncı İHA Hava Kuvvetlerine teslim edildi

Baykar Savunma mühendisleri tarafından geliştirilen yerli taarruzi insansız hava aracı (T/İHA) Bayraktar Akıncı Tekirdağ’da gerçekleştirilen Teslimat ve Mezuniyet Töreni ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Bayraktar Akıncı TİHA, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HvKK) haricinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) envanterine de dahil olacak.

AESA Radar

Sınıfının en ağır İHA’ları arasında yer alan ve hem taşıyabildiği SOM, Gökdoğan vb. gelişmiş füzeler ile hem de yapay zekası ile ön plana 5.5 tonluk Bayraktar Akıncı T/İHA’nın kabiliyetlerini geliştiren ve sınıfındaki diğer İHA’ların önüne koyan bir diğer özelliği ise AESA Radarına sahip olacak olması.

İlk etapta mekanik yönlendirmeli radara sahip olacak olan Bayraktar Akıncı, hazır olduğunda ASELSAN üretimi bir AESA Radar ile donatılacak. (Bkz; ASELSAN’IN AESA RADAR PROJELERİ| BAYRAKTAR AKINCI, F-16, MİLLİ MUHARİP UÇAK)

İrtifa Rekoru Kırmıştı

Yerli taarruzi insansız hava aracı Bayraktar Akıncı 6 ve 7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirdiği uçuş ile 38.039 ft. irtifaya ulaşmış ve milli bir hava aracı ile ulaşılan en yüksek irtifa rekorunu kırmıştı.

Söz konusu uçuş sırasında Bayraktar Akıncı T/İHA 25 saat 46 dakikalık uçuş gerçekleştirmişti. (Bkz; BAYKAR BAYRAKTAR AKINCI’DAN İRTİFA REKORU)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Akıncıları imzaladı

Bayraktar Akıncı Teslimat ve Mezuniyet Töreni’ne katılına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alandaki Bayraktar Akıncı T/İHA’ları imzaladı.

Selçuk Bayraktar’ın Açıklmaları |Bayraktar TB2 için 10 ülke ile anlaşma imzalandı

bayraktar tb2 ukarayna donanmasina teslim edildi turki insansiz hava araci baykar

Akıncı Teslimat ve Mezuniyet Töreni sırasında konuşma gerçekleştiren Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar 10 ülkeye Bayraktar TB2 ihracatı için sözleşme imzalandığını açıkladı. Bayraktar TB2 ihraç edildiğini veya edileceğini bildiğimiz ülkeler:

 1. Polonya
 2. Azerbaycan
 3. Libya
 4. Katar
 5. Ukrayna
 6. Irak

Törende konuşan Selçuk Bayraktar:

 • Baykar Savunma şirketi gelirinin %70’ini ihracattan elde ediyor.
 • Bayraktar TB3 İHA 2022 yılında, yerli insansız savaş uçağı MİUS ise 2023 yılında ilk uçuşunu yapacak.
 • Bu alanda (insansız hava aracı teknolojileri) önümüz kesilmez ise Türkiye dünyanın bir numarası olur.
 • Küçük bir gevşeme bile bütün ilerlemeyi tersine çevirebilir.
 • Bayraktar Akıncı T/İHA, yazılımından elektronik sistemlerine, mekanik sistemlerinden aerodinamik yapısına %100 milli tasarımla görev yapacak bir robot İHA olacak.
muharip insansiz ucak sistemi mius baykar bayraktar insansiz savas ucagi ucav

Bayraktar Akıncı

Bayraktar Akıncı 5.5 ton maksimum kalkış ağırlığına ve 1350 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip, 2 adet turboprop motordan güç alan, sınıfının en ağır insansız hava araçlarından biridir.

Akdoğan, Bozdoğan ve Gökdoğan gibi havadan havaya füzeleri ateşleme kabiliyetine sahip olan taarruzi insansız hava aracı (TİHA) Bayraktar Akıncı 30-40.000 ft. irtifada operasyonel olarak görev yapabilecek. Bu sayede helikopterler ile turbojet veya turbofan motorlu olmayan insansız hava araçlarına karşı önemli bir caydırıcılığa sahip olacak.

SOM Seyir Füzesi ve yerli güdüm kitli Mark 83/82/81 füzelerini de taşıma kabiliyetine sahip olacak olan Bayraktar Akıncı, bu özelliği ile savaş uçaklarının yapabildiği bazı görevlere nispeten ucuz bir alternatif olmuş olacak ve savaş uçaklarının operasyonel ömrünün uzamasını sağlayacaktır.

24 saatin üzerinde havada kalış süresine sahip olan Bayraktar Akıncı, sahip olduğu SATCOM anteni ile uydu üzerinden kontrol edilebilecek.

bayraktar akinci tiha hava kuvvetleri komutanligina teslim edildi turk silahli kuvvetleri

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*