Bayraktar Akıncı Bu Sefer Tam Yük İle Uçtu

2021 yılı içerisinde envantere girmesi planlanan, Baykar Savunma üretimi Bayraktar Akıncı taarruzi insansız hava aracının (TİHA) uçuş testleri devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz gün havalanan Bayraktar Akıncı TİHA 1360 kg faydalı yük ile 13 saat 24 dakikalık uçuş gerçekleştirdi. Gövde altında TÜBİTAK SAGE’nin Nüfuz Edici Bomba’sını (NEB) taşıyan Bayraktar Akıncı TİHA, 30.000 ft. (9.144 metre) irtifaya kadar çıkabildi. (Bkz; AKINCI BELGESELİ 5.000.000 KEZ İZLENDİ)

Baykar Savunma Teknoloji Lideri/CTO ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar sevindiren gelişmeyi Twitter hesabından paylaştı. (Bkz; BAYKAR BAYRAKTAR AKINCI’DAN İRTİFA REKORU)

selcuk bayraktar bayraktar akinci tiha tam yukle havalanti 1360 kg

Bayraktar Akıncı TİHA 3 Gün Önce Rekor Kırmıştı

6 Temmuz 2021 tarihinde havalanan Bayraktar Akıncı TİHA, 25 saat 46 dakika süren uçuşu sırasında 38.039 ft. irtifaya kadar tırmanabilmiş ve milli bir hava aracı ile ulaşılabilen en yüksek irtifaya çıkmıştı. Bir günden uzun süren bu rekor uçuş ile Bayraktar Akıncı TİHA havacılık tarihimize geçmiş oldu.

Şimdiye kadar 360 saat 52 dakikalık uçuş gerçekleştiren Bayraktar Akıncı TİHA, geçtiğimiz günlerde 6000 km’nin üzerinde uçuş gerçekleştirmişti. Testlerde yavaş yavaş sona yaklaşan Bayraktar Akıncı TİHA, 2021 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil olmaya başlayacak.

Akıncı’nın Rekorlarını Hürjet ve MİUS Kıracak

Bugün milli imkanlarla üretilen insansız hava araçlarının bulunduğu skala içerisinde birçok rekor kıran Bayraktar Akıncı’nın rekorlarını gelecekte Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üretimi Hürjet ve Baykar Savunma üretimi Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) kıracak.

İnsansız Muharip Hava Aracı (İMHA/UCAV) klasmanındaki MİUS genel olarak düşük radar kesit alanı ve sensörleri ile bazı stratejik görevleri yerine getirebilecek, Milli Muharip Uçak gibi platformlarla birlikte uçtuğu taktirde önemli bir caydırıcılık avantajı sağlayacak. Turbofan motoru sayesinde Bayraktar Akıncı’dan çok daha yüksek performanslı bir platforma olacak. (Bkz; BAYKAR MİUS | MUHARİP İNSANSIZ UÇAK SİSTEMİ)

Türkiye’nin jet eğitim uçağı projesi olan ve Milli Muharip Uçak’a giden yoldaki en önemli adımlardan biri olan Hürjet, turbofan motoru sayesinde Bayraktar Akıncı TİHA’dan çok daha yüksek bir performansa sahip olacak. 4 farklı konfigürasyonu üretilecek olan Hürjet; jet eğitim, akrobasi, taarruz ve jet tekamül görevlerinde kullanılacak. TUSAŞ’ın ve Türk havacılığının en önemli projelerinden biri olan Hürjet’in ilk prototipinin yapımına bu yıl başlanacak. (Bkz; HÜRJET SON DURUM | TUSAŞ HÜRJET)

baykar akinci tiha bayraktar

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*