Bayraktar Akıncı TİHA Silah Yükü ile Dikkatleri Üzerine Çekti

Türkiye’nin önde gelen insansız hava aracı üreticileri arasında yer alan Baykar Teknoloji, Kurban Bayramı mesajını bir video ile paylaştı. Videoda Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda bulunan ve eğitim faaliyetlerinde kullanılmakta olan 2 adet Akıncı-B ve 1 adet Akıncı-A ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HvKK) envanterine girmeye hazırlanan 4 adet Bayraktar Akıncı-B TİHA fil yürüyüşü gerçekleştirdi. Akıncı-B 750 HP itiş gücü üretebilen 2 adet motordan güç alıyor.

7 adet bayraktar akinci

Baykar Teknoloji’nin resmi sosyal medya hesaplarında paylaştığı videonun en dikkat çeken yanı ise Bayraktar Akıncı TİHA’ların silah yükü oldu. Fil yürüyüşünde en önde yer alan Bayraktar Akıncı TİHA’nın; 6 adet MAM-L, 2 adet Bozok, 2 adet MAM-T, 1 adet KGK-82, 1 adet TEBER-82 ve 1 adet SOM Seyir Füzesi ile görülmesi dikkatlerden kaçmadı. (Bkz; Baykar Ukrayna’ya 3 Adet Bayraktar TB2 Hibe Etti)

Neredeyse bir savaş uçağı gibi silahlandırılmış olan Bayraktar Akıncı TİHA pylonları dolu halde, 1 tonun üzerinde mühimmat taşıyor. Akıncı TİHA’nın taşıdığı mühimmatların arasından SOM Seyir Füzesinin de yer alması, daha önce hava savunma sistemlerine karşı başarılı operasyonlar gerçekleştirmiş olan Anka ve Bayraktar TB2 gibi İHA’ların bir adım önüne geçiriyor.

Bayraktar Akıncı TİHA’nın Stratejik Mühimmatları ve Seyir Füzeleri

2×750 HP turboprop motorları ile toplamda 1500 HP itiş gücüne sahip olan Akıncı-B, birçok stratejik füze ve mühimmatı taşıyabiliyor. Bu füzelerin başında ise SOM Seyir Füzesi yer alıyor. 250+ km menzile sahip olan SOM Seyir Füzesi, F-16’ların da kullandığı en önemli füzeler arasında yer alıyor. (Bkz; Çakır Füzesinin Motoru KTJ-1750’nin Testleri Başladı)

bayraktar akinci siha

Bayraktar Akıncı TİHA’nın SOM dışında Çakır Füze Ailesini de kullanabilmesi bekleniyor. Modüler tasarımı sayesinde birçok varyantı olacak olan Çakır Füzesinde elektronik harp faydalı yükü de taşınabilecek. KTJ-1750 motorundan güç alacak ve 150+ km menzile ulaşacak olan Çakır Füzesi’nin seyir füzesi ve anti-gemi füzesi versiyonları da üretilecek. Akıncı’nın milli güdüm kitli mühimmatları, Kuzgun ailesini ve daha birçok milli füze ve mühimmatı kullanabilmesi bekleniyor.

Bayraktar Akıncı TİHA’lar bu sayede F-16’ların yükünü bir miktar azaltacak ve F-16’ların ömrünü uzatacak. Türkiye’nin en yüksek irtifaya ulaşabilen milli üretim hava aracı olma unvanına sahip olan ve bu alanda kendi rekorunu iki kez kırmış olan Akıncı TİHA, uzun havada kalış süresi ve taşıdı gelişmiş faydalı yükler ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne önemli kazanımlar sağlayacak. (Bkz; Akıncı TİHA Fiyatı – Bayraktar Akıncı’nın Özellikleri)

Bayraktar Akıncı İhraç Edilen Ülkelerin Sayısı Artıyor

Halihazırda 4 ülkeye ihracatı gerçekleştirilmiş olan Bayraktar Akıncı TİHA için 5 ülke ile görüşmeler sürüyor. 22 ülkeye ihraç edildiği açıklanan Bayraktar TB2 SİHA’lar gibi Akıncı’nın da birçok ülkeye ihraç edilmesi bekleniyor. (Bkz; Bayraktar Akıncı 4, Bayraktar TB2 ise 22 ülkeye ihraç edildi)

Bayraktar Akinci TIHA Silah Yuku ile Dikkatleri Uzerince Cekti

2020 yılında yaptığı satışlar ile 360 milyon dolar gelir elde eden Baykar Teknoloji’nin bu dönemde elde ettiği gelirin %70’ini yurt dışı satışları oluşturmuştu. 2022 yılında ise ihracatın toplam gelire oranı %80’e çıkarken toplam yurt dışı satışı ise 664 milyon ABD Dolarına yükselmişti. Pozitif ivmenin 2022 yılında da devam etmesi beklenirken, Bayraktar TB2 satışına ek olarak Bayraktar Akıncı satışlarının da önemli bir ihracat geliri oluşturması bekleniyor.

Gerçekleştirilen TUSAŞ Anka, Lentatek Karayel, Bayraktar Akıncı ve Bayraktar TB2 gibi insansız hava aracı satışları ile iç ve dış pazarda önemli bir yer edinen şirketlerimiz, pazar paylarını korumak ve arttırmak amacı ile yeni ve daha gelişmiş sistemlerin yatırımlarına devam ediyor.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*