Bayraktar TB2 OGM hizmetinde 103 yangını tespit etti

Baykar Savunma’nın özgün ürünü Bayraktar TB2 İHA, Orman Genel Müdürlüğü hizmetinde yangınla mücadeleye destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda 1 Haziran ve 4 Temmuz tarihleri arasında 1413 saat uçuş gerçekleştiren Bayraktar TB2 İHA’lar toplamda 103 yangını ilk anda tespit etti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in sosyal medya hesabından paylaştığı bilgililere göre Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Bayraktar TB2 İHA’lar ise ormanlarımız için 29 Temmuz ve 4 Ağustos tarihleri arasında 422 saatlik uçuş gerçekleştirdi. (Bkz; Ukrayna donanmasına ilk Bayraktar TB2 teslim edildi)

İnsansız hava araçlarımız (İHA) yeşil vatan için yangınla mücadeleye devam edecek. (Bkz; Hava Kuvvetlerine 2 yeni Anka İHA teslim edildi)

ismail demir bayraktar tb2 orman yangini ile mucadele ediyor insansiz hava araci

İnsansız hava araçlarından yangınla mücadeleye destek

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve Orman Genel Müdürlüğü’ne ait yerli insansız hava aracı sistemlerimiz yangınla mücadeleye havadan gözetleme desteği vererek destek sağlıyor.

Bu noktada birçok vatandaşımızın yangının ortasında kalmasının önüne geçen yerli insansız hava araçları, orman yangınlarının erken tespiti sayesinde büyük felaketlerin önüne geçiyor.

TUSAŞ ve Baykar İHA’ları yangın görevinde” haberimizi ziyaret ederek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

OGM’nin İHA envanteri

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde halihazırda 5 adet yerli üretim insansız hava aracı sistemi bulunmaktadır. Söz konusu 4 adet Bayraktar TB2 ve 1 adet Anka-Aksungur orman yangınları ile mücadeleye 7/24 destek vermektedir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Baykar Savunma tarafından üretilen yerli insansız hava araçları, askeri görevlerde ve çeşitli coğrafyalarda sergiledikleri başarıları, sivil görevlerde de sergileyerek başarılarını kanıtlamaya devam ediyor.

Bayraktar TB2

Taktik sınıf bir insansız hava aracı olan Bayraktar TB2, 300 bin saatin üzerinde uçuş süresine sahiptir. Keşif ve istihabarat görevlerine ek olarak silah ve mühimmat yükü ile de harekat icra edebilen Bayraktar TB2 S/İHA, ülke içindeki ve ülke dışındaki kullanıcıların beğenisini toplamaya devam ediyor.

Bu kapsamda çok ciddi ihracat başarıları gösteren Bayraktar TB2’nin ülke dışındaki kullanıcıları ve talipleri şunlardır:

  • Ukrayna
  • Katar
  • Polonya
  • Azerbaycan
  • Libya

Ülke içinde de Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü gibi kullanıcılara da hizmet eden Bayraktar TB2, teknik özellikleri ile de dikkat çekmekte.

700 kg gibi hafif sıklet bir İHA olmasına karşın 27 saat havada kalabilmekte ve 4 adet güdümlü mühimmat ile havalanabilmektedir.

SATCOM antenine sahip olmayan Bayraktar TB2, uydu üzerinde kontrol edilememekte ve haberleşme menzili 300 km ile sınırlı kalmaktadır. Bu noktada Baykar firmasının geliştirmekte olduğu Bayraktar TB3 İHA’da SATCOM anteni bulanacağı açıklandı.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*