Bayraktar TB2, Yurt Dışında 759 Araç İmha Etti

Türk silahlı insansız hava araçları, yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlardaki başarıları ile gözleri üzerine çekmeye devam ediyor. Clash Report’un hazırladığı habere göre Baykar Savunma firmasının geliştirdiği ve 13’ten fazla ülkeye ihracatı gerçekleştirilen Bayraktar TB2 SİHA; Ukrayna, Suriye, Libya ve Karabağ gibi ülkelerde gerçekleştirilen yurt içi ve yurt dışı operasyonlarda, toplamda 759 askeri aracı ve teçhizatı başarı ile imha etti.

Harekat bölgelerinde bulunan ve düşman birliklere ait olan radarların, elektronik harp sistemlerinin, tankların, zırhlı muharebe araçlarının, hava savunma sistemlerinin, uçaksavarların ve hatta balistik füzelerin bile korkulu rüyası haline gelen silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2, söz konusu harekat sahalarında yeni başarılar elde etmeye devam ediyor. (Bkz; Hürjet Son Durum)

Toplam uçuş saati 400.000 saat sınırını aşan ve 500.000 saate yaklaşan Bayraktar TB2’nin başarı elde ettiği harekat sahaları da her geçen gün gelişiyor. En az 13 ülkeye ihraç edildiği bilinen Bayraktar TB2 SİHA’yı, birçok ülke terörle mücadelede ve çeşitli askeri/sivil görevlerde kullanmayı planlanıyor.

Bayraktar TB2, Anka ve Vestel Karayel SU gibi silahlı insansız hava araçlarının ihraç edildiği ülkelerin listesine “Türkiye’nin SİHA İhraç Ettiği Ülkeler” haberimizden ulaşabilirsiniz.

bayraktar tb2 ukarayna donanmasina teslim edildi turki insansiz hava araci baykar

Bayraktar TB2’nin İmha Ettiği Sistemler

Clash Report’un haberine göre Libya, Suriye, Karabağ ve Ukaryan gibi ülkelerde, Bayraktar TB2 tarafından ihraç edilen sistemler ve sayıları şu şekile:

 • 120 tank
 • 37 hava savunma sistemi (HSS)
 • 7 hava aracı
 • 1 sinyal bozucu
 • 7 uçaksavar
 • 142 OBÜS
 • 2 balistik füze
 • 46 zırhlı muharebe aracı (ZMA)
 • 43 topçu sistemi
 • 78 çoklu roketatar
 • 7 radar
 • 269 askeri araç
Bayraktar TB2 tarafindan imha edilen askeri araclar ve techizatlar balistik fuze hava savunma sistemi tank obus zirhli muharebe araci radar ucaksavar

Akıllı Mühimmat Faktörü

Türk savunma sanayii ekosisteminin ürünleri olan silahlı insansız hava araçlarının yakaladığı operasyonel başarılarda ve ihracat başarılarındaki en önemli faktörler arasında, Türk savunma sanayii ekosisteminin bir diğer ürün grubu olan akıllı mühimmatlar yatıyor.

ROKETSAN tarafından üretilen MAM-C, MAM-L ve MAM-T gibi akıllı mühimmatlar, yüksek vuruş yüzdeleri ve maliyet etkin oluşları sayesinde insansız hava araçları ile ayrılmaz bir bütünü oluşturuyorlar. (Bkz; Akbaba Anti-Radyasyon Füzesi)

Harekat Bölgelerindeki Başarılar İhracat Başarıları ile Tamamlanıyor

Bayraktar TB2, harekat bölgelerinde imha ettiği sayısız tank, hava savunma sistemi, radar vb. askeri kara araçları, elektronik sistemler ve teçhizat ile birçok ülkenin dikkatini çekiyor. (Bkz; Gezgin Seyir Füzesi Projesi)

Bayraktar TB2’nin, Anka’nın ve Vestel Karayel SU SİHA’ların yapıları sayesinde uzun süre havada kalabilmeleri ve harekat alanlarını izleyebilmeleri, düşük maliyetleri sayesinde sürdürülebilir olmaları, silah opsiyonları sayesinde saldırı özelliğine sahip olmaları gibi birtakım özellikleri, maliyet etkin ürün haline gelmelerini sağlıyor. Operasyonel olarak başarılı işler yürüten ve önemli bir boşluğunu dolduran bu maliyet etkin ürünler, terörle mücadele eden birçok ülkenin isterlerini karşılıyor.

Bu sayede Türk İHA’larının birçok ülkeye ihracatı gerçekleşiyor. Bayraktar TB2, Anka ve Vestel Karayel SU’dan memnun olan ülkelerin sayısının artması da yeni ihracat başarılarına kapı aralıyor. (Bkz; Milli Muharip Uçak)

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*