Çin 85.000 Tonluk Uçak Gemisi Yapımına Başladı

Amerika’nın yayınladığı raporlarda Çin’in, sahip olduklarından çok daha büyük saldırı kapasitesine sahip ve elektromanyetik katapult (EMALS) teknolojisi ile donatılmış bir uçak gemisini yapmaya başladığı bildirildi. Çin Donanması, uçak gemisinin 85.000 tonluk deplasmana sahip olması ve en az 40 uçak taşıması talebinde bulundu. Çin, küresel bir güç olmak maksadıyla deniz kuvvetlerini hızlı bir şekilde güçlendirmeye devam ediyor.

Şu anda 360 savaş gemisine sahip olan Çin Donanması, nicelik olarak 297 gemiye sahip ABD Donanmasını çoktan geçmiş durumda. Çin, milli imkanlarla geliştirdiği ilk uçak gemisi olan SHANGDONG’u da, kısa süre içerisinde harekata hazır bir şekilde donanmaya katmaya hazırlanıyor. Ancak SHANGDONG uçak gemisi, Çin’in ilk uçak gemisi olan LIAONING’in geliştirilmiş bir versiyonu ve neredeyse aynı özelliklere sahip.

uçak gemisi

Her iki uçak gemisi de nükleer tahrik sistemi kullanmıyor ve uçakları kaldırmak için katapult (mancınık) sistemine sahip değiller. Bunun yerine sahip olduğu fırlatma rampasıyla (Sky-Jump) uçakların kalkışı sağlanıyor. Ancak bu yöntem, ağırlık limitleri sebebiyle uçakların silah taşıma kapasitesinin tam olarak kullanılamaması anlamına geliyor. Ayrıca uçak gemileri sahip oldukları 36 uçak taşıma kapasitesi ve 55.000 tonluk deplasmanla, Amerikalı akranlarının çok gerisindeler.

Çin donanması, 2025 yılına geldiğinde 3/4 uçak gemisi ve toplamda yaklaşık 400 savaş gemisine sahip olmayı planlıyor. Bu plan kapsamında; Çin, artık gözünü daha yükseklere yani Amerikan Ford Sınıfı uçak gemisi gibi elektromanyetik kalkış sistemine sahip olan ve neredeyse onlar kadar büyük bir uçak gemisine dikmiş durumda. Bu sayede Çin Donanması, daha uzun menzillere daha ağır silahları taşıyabilecektir.

Yapımına başlanan yeni uçak gemisinin ismi de belirlendi, Type-002. Konvansiyonel tahrik sistemine sahip olacak (nükleer takatli değil) Type-002, Çin’in hava saldırı menzilini ve güç projeksiyon kapasitesini küresel boyuta ulaştıracaktır. Bu gerçekleştiğinde; Çin’in küresel sahnede güç göstermesi ve Afrika gibi genişlemeyi hedeflediği bölgelede ise daha etkili olması kolaylaşacaktır.

Küresel Savaşçı

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*