Çin’in Kıtalararası Bombardıman Uçağı H-20’nin İlk Uçuşuna Hazırlandığı İddia Ediliyor

Geçtiğimiz salı günü Çin Havacılık Sanayii Kurumu (AVIC/Aviation Industry Corporation of China) yetkililerinde Ge Heping, yeni bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sırasında konuşma gerçekleştiren Ge Heping, Çin için tarihi ve stratejik öneme sahip olan bir uçağın ilk uçuşunun kısa bir süre içerisinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

6d163ec6 65d6 46f5 b377 a7f37fca2751

Ge Heping, yaptığı konuşma sırasında uçağın türü veya modeli hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak söz konusu uçağın, daha önce Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri tarafından üzeri örtülü fotoğrafları paylaşılan kıtalar arası bombardıman uçağı H-20 olduğu iddia ediliyor. Yeni uçağın J-31’in daha modern ve seri üretim versiyonu olan J-35 olma olasılığı da bulunuyor olmasına karşın en güçlü olasılık H-20 Bombardıman Uçağı. (Bkz; Bayraktar Akıncı TİHA Silah Yükü ile Dikkatleri Üzerine Çekti)

Kıtalararası Menzilli Hayalet Bombardıman Uçakları

Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri tarafından kullanılan Northrop Grumman üretimi B-2 Spirit uçaklarının ve yakın bir gelecekte B-2 Spirit uçaklarının yerini alacak olan B-21 Raider’ın muadili konumunda olan H-20, stealth yani düşük radar izine sahip bir uçak.

Bu seviyede yüksek bir tonaja ve taşıma kapasitesine sahip, düşük radar kesit alanı ile ön plana çıkan tek operasyonel uçak B-2 Spirit. Birim maliyeti milyar dolar gibi çok ciddi rakamları bulan bu uçaklar, genellikle süper güç iddiası bulunan ve hem ekonomik hem de yüksek teknoloji açısından dünya ülkelerinin çok ilerisinde olan devletler tarafından üretilmekte. Havacılık sektörünün ulaşabileceği en üst noktalardan biri olan kıtalararası menzilli stealth ağır bombardıman uçaklarına sahip olan tek ülke ABD. Süper güç iddiası bulunan bir diğer ülke olan Çin de, bu uçaklara sahip olmaya çok yakın.

H-20 Bombardıman Uçağı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’nin en stratejik projeleri arasında yer alan Xian H-20 Bombardıman uçağı hakkında resmi isimlerce açıklanmış çok az bilgi mevcut. Uçağın hem konvansiyonel hem de nükleer silahlarla donatılabileceği tahmin ediliyor.

Ayrıca uçağın en az 10 tonluk bir taşıma kapasitesine ve en az 8500 km menzile sahip olması bekleniyor. Çin’in süper güç iddiasını pekiştirecek olan bu dev uçak 100 tonun üzerinde bir maksimum kalkış ağırlığına sahip olacak.

Çin’in havacılıktaki amiral projeleri arasında yer alan bu uçağının sensör füzyonu, ağ merkezli harp, yüksek elektronik harp kabiliyeti, yapay zeka ve otonomi gibi gelişmiş ve yeni nesil özelliklere sahip olması bekleniyor.

B-2 Spirit ve B-21 Raider

Birim maliyetinin 1 milyar dolarlar seviyesinde olduğu iddia edilen ve halihazırda üretilmiş olan en pahalı uçak konumunda bulunan B-2 Spirit, konvansiyonel ve nükleer bombaları taşıyabilme özelliğine sahip. Düşük radar kesit alanı sayesinde en gelişmiş radarların bile uzak mesafelerden tespit edemediği bu dev uçak 170.600 kg maksimum kalkış ağırlığına sahip. 21 metre boya, 54 metre kanat açıklığına ve 5 metre yüksekliğe sahip olan B-2 Spirit’in boş ağırlığı 71 tona seviyesinde.

b 2 spirit bombardiman ucagi northrop grumman 2

ABD’nin teknik ve ekonomik açıdan en büyük savunma ve havacılık firmaları arasında yer alan Northrop Grumman tarafından üretilen B-2 Spirit Bombardıman Uçaklarının yerini yine Northrop Grumman firması tarafından üretilen B-21 Raider alacak. Fiyat olarak B-2’den çok daha ucuz olacak olan B-21’lerin birim fiyatı 500 milyon doların üzerinde olacak.

Birçok açıdan B-2 Spirit’ten daha gelişmiş ve modern bir uçak konumunda olacak olan B-21 Raider Bombardıman Uçakları, B-2’lerin yerini alacak. Çin’in H-20 projesi dolayısı ile başlayan rekabette, ABD’nin ciddi miktarda B-21 Raider tedarik etmesi planlanıyor.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*