Doğu Akdeniz Cephesinde Son Gelişmeler

İsrail Devleti’nin resmi Twitter hesabının yaptığı “Türkiye ile olan diplomatik ilişkilerimizle gurur duyuyoruz. Gelecekte bağlarımızın daha da güçleneceğini umuyoruz. Türk takipçilerimizin tamamına sevgimizi sunuyoruz” paylaşımı Doğu Akdeniz bölgesinin sıcak olduğu bu günlerde dikkat çekti.

Doğu Akdeniz’de 5 Ülkeden Türkiye Karşıtı Bildiri

Kısa süre önce ABD ve İtalyan şirketlerin bölgeden çekilmesiyle başlayan yeni dönemde, Türkiye karşıtı blok da kendini net bir şekilde ortaya koydu. Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Fransa, ortak bir açıklama yaparak “Türkiye’nin Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz faaliyetlerinin GKRY’nin sözde münhasır bölgesinde gerçekleştiğini savunarak, söz konusu arama çalışmalarının uluslararası kanunlara aykırı olduğunu” öne sürdü.

İTALYA ve İSRAİL Açıklamaya Katılmadı

Akdeniz Gaz Forumu’nda yer alan dört ülke İsrail, İtalya, Ürdün ve Filistin, Türkiye’ye karşı bu deklarasyona katılmadı. Türkiye’nin meşru zeminde olması, kararlılığı ve bunları koruyan askeri gücü sayesinde Akdeniz’de dengeler Türkiye lehine değişiyor.

Yunanistan, Mısır ve GKRY açısından İsrail ve İtalya’nın kaybı Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa ile doldurulacak bir boşluk değil. İsrail ve İtalya’nın Türkiye karşıtı cepheden çekilmesi önemli bir gelişme niteliğinde. Çünkü başı İsrail sonu İtalya olan EastMed boru hattı tiyatrosunun bittiğinin de tescili anlamına geliyor.

Doğu Akdeniz Cephesinde Türkiye-İsrail Yakınlaşması Başlıyor

DOĞU AKDENİZ İSRAİL

İsrail’in, Türkiye karşıtı cepheden çekilmiş olması, ilişkilerin yumuşaması adına çok önemli bir gelişme. Mısır-Yunanistan-GKRY üçlüsüyle yıldızı hiçbir zaman tam olarak barışmayan İsrail’in yeni arayışlar içinde olduğu da uzun zamandır biliniyor. Hatta bu alanda özellikle Yunanistan, İsrail’i sık sık iki yüzlülükle suçluyor.

Türkiye’nin, Libya ile yapılan MEB anlaşmasına benzer şekilde İsrail ile de anlaşma yapma isteği ve meraklı gözlerden uzak bir şekilde yapılan müzakereler, İsrail için çok önemli bir değerde.

İsrail ile de karşılıklı kıyılar temelinde deniz yetki alanlarının belirlendiği bir anlaşmanın imzalanması, her iki ülkenin ulusal çıkarına olabilir. Bu sayede Türkiye şer ittifakını yerle bir etmiş, İsrail’de yapmacık dostlarından kurtulmuş ve uzun zamandır bölgede Türkiye’siz kalması sebebiyle yaşadığı izolasyonu sonlandırmış olacak.

Türkiye-İsrail anlaşması bölgesel barışın yanı sıra Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının Avrupa’ya ulaşmasının da en önemli anahtarı durumunda. Her ne kadar İsrail üst seviyede güvenilir bir müttefik olmasa da, iki ülke arasında yapılacak bir anlaşma sonrası şer ittifakı, Türkiye’siz bir uzlaşmanın hayal olduğuna yüzde yüz emin olacak.

Bundan sonra ki süreçte ise; tüm Doğu ve Orta Akdeniz’in adilane bir şekilde paylaşıldığı bir anlaşma yapılması sonrasında, her ülke kendi zenginliğini satma ve refahını artırma imkanına kavuşacak. Bu yol Türkiye’yi daha da kritik bir ülke haline getirecek. Neden ise Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail ve hatta Mısır petrol ve doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına ulaştıracağı için bundan sonra ülkemize daha da bağımlı hale gelecekler.

Sonuç olarak Doğu Akdeniz bölgesinde şu olayların olması bekleniyor;

1- Türkiye-İsrail yakınlaşması
2- Türkiye-İsrail Deniz Yetki Alanı Anlaşması
3- Türkiye-Lübnan (belki Suriye) Deniz Yetki Alanı Anlaşması
4- Şer ittifakının tamamıyla dağılması
5- Türkiye, Suriye, Lübnan, Filistin, İsrail, Mısır, Libya, Yunanistan ve KKTC/GKRY’nin bir araya gelerek Doğu Akdeniz’deki yetki alanları konusunda anlaşması. (Uzun bir süreç- En az 5 yıl)
6- Suriye, Lübnan, Filistin, İsrail, Mısır’ın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmak ortak bir boru hattı yapması. (Belki Yunanistan’ın gönlünü biraz almak için Yunanistan’dan devam etmesine izin verebiliriz.)

Bu olayların gelecekte vuku bulmasını garanti altına almak maksadıyla ülkemizin yapması gereken 2 husus var. Türkiye ne olursa olsun bunlardan vazgeçmemelidir.

1- Haklı davasında kararlı olmak
2- Bu davayı daima ve her yerde savunabilecek güçlü/caydırıcı bir Silahlı Kuvvetlere, özellikle de DONANMAYA sahip olmak

Küresel Savaşçı

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*