Doğu Akdeniz’de Oruç Reis Gerginliği

Türkiye Cumhuriyeti tarafından MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için Meis Adası yakınlarında Navtex yayınlanması, Türk ve Yunan Donanmalarını karşı karşıya getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından Yunanistan’ın Meis Adası yakınlarında inceleme yapacak olan Maden Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne ait MTA ORUÇ REİS Sismik Araştırma Gemisi için Navtex ilan etmesi, Türk ve Yunan Donanmalarını karşı karşıya getirdi.

Yunan Donanması’nın tehditleri üzerine öncelikle Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçakları, saat 14.30 sularında Meis Adası üzerinde alçak uçuş icra ettiler. Ardından ise Yunan basınına göre Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait 15 ila 20 adet savaş gemisi, Akdeniz’e açıldı. Bölgeye yakın olan Aksaz Deniz Üssü’nde de hareketlilik yaşandığı bilinirken Türk Donanması’na ait iki fırkateyn, Antalya Körfezi’nde beklemekte olan ORUÇ REİS REİS Sismik Araştırma Gemisine eşlik ediyorlar. Ayrıca halihazırda Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları da bölgede uçuş icra etmeye başladılar.

Oruç Reis

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikle ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan ve Doğu Akdeniz alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Barbarossa adlı Twitter hesabının yöneticisi, “Öncelikle, bu konu için Yunan tarafının geçen ay yaptığı açıklamayı hatırlatmak gerekiyor. Yunan tarafı geçtiğimiz ay eğer Türk tarafı yeni bir sondaj/sismik araştırma yaparsa diye tedbirlerini açıkladılar. İlk etapta 3 kere baş topuyla uyarı atışı yaparız, daha sonra sismik araştırma için kullanılan kabloları koparırız ve son olarak da gemi mürettebatını tutuklarız dediler. Şimdi Türkiye ise bugün öğle saatlerinde Rodos-Meis arası için NAVTEX ( Yunanistan’ın iddia ettiği MEB Sahası içerisinde kalıyor bu bölge) ilan etti. Mevcut gerginlik, Yunan tarafı için “Bu bölgede araştırma yapmana izin vermem, aksi takdirde vururum.” ve Türkiye tarafında ise “Hayır vuramazsın, bu bölge mevcut MEB sahamın içerisindedir.” Şeklinde ilerlemekte. İki taraf da her türlü olaya karşı hazırlıklı, konu çok hassas. Oruç Reis, 17.00 itibari ile daha bölgeye gitmedi, tahminimce bu olayın neticesi Oruç Reis’in bölgeye gitmesi ile sonuçlanır. Şu an iki taraf da geri plana atmak istemiyor kendisini, çok önemli bir direnç noktasındayız.

Olaylar kızışırsa ve Yunan tarafı tacizlere devam ederse bir Yunan adasına Türk bayrağı dikmemiz olası olabilir, çok uzak bir ihtimal değil. Akdeniz için tarihi bir eşikteyiz. Uzun zamandır beklenen bir kriz yaşanıyor, Türk Donanması alnının akıyla bu zorluktan geçecektir, eminim.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan arasında devam eden gerginliğin nasıl sonuçlanacağı merak konusuyken, Doğu Akdeniz’de son dönemlerde yaptığı tatbikatlar ile ilgi odağı olağan Türk Deniz Kuvvetleri’nin harbe hazırlık oranın ise en üst düzeyde olduğu biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*