En büyük savunma sanayii şirketleri arasında 7 Türk

Türk savunma sanayii şirketleri hem teknolojik açıdan hem insan gücü aşısından hem de maddi açıdan her geçen gün daha iyi bir konuma geliyor.

Artan savunma ve havacılık ürünleri envanterden çıkan yerli veya yabancı ürünlerin yerini doldururken ve ihracatlar her geçen gün artarken bundan savunma sanayi şirketleri pozitif yönde etkileniyor. Bu pozitif ivme ile paralel olarak devletin ilgili kurumlarının nispeten ucuz ve daha güvenilir olan yerli sistemlere talebi artıyor, talep arttıkça ortaya çıkan yeni ürünlerle birlikte teknolojik birikim ve nitelikli insan gücü de paralel olarak artıyor. Bunun da sonucunda ise her geçen gün çok daha gelişmiş sistemlerle karşımıza çıkan Türk savunma sanayi şirketleri maddi açıdan da ciddi bir gelişim gösteriyor.

Defense News tarafından hazırlanan ve dünyanın en büyük 100 savunma sanayii şirketinin yer aldığı “Defense News Top 100” listesinin, 2020 yılı sonuçları açıklandı.

Defense News tarafından hazırlanan ve dünyanın en büyük 100 savunma sanayii şirketinin yer aldığı “Defense News Top 100” listesinin, 2020 yılı sonuçları açıklandı. Edinilen bilgiye göre; geçen sene beş Türk savunma sanayii şirketinin yer aldığı listeye, bu yıl iki firma daha eklendi ve bu sayı yediye yükseldi. Bu sene listeye ilk kez giren Türk firmaları ise FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ve HAVELSAN oldu.

ASELSAN hedefine ulaştı!

Türk savunma sanayiinin lokomotif şirketi olan ASELSAN, uzun yıllardır Defense News Top 100 listesinde bulunuyordu. Listede ilk 50 içerisinde olmayı hedefleyen ASELSAN, hedefine ulaştı. Bu yıl açıklanan listede, geçen seneye göre dört sıra yükselerek 48’inci firma oldu.

TUSAŞ emin adımlarla ilerliyor

Türk savunma sanayiinin ihracat şampiyonu şirketi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ); geçen sene, 2018 yılına göre beş sıra gerileyerek 69’uncu sıraya düşmüştü. Çalışmalarına azim ve kararlılıkla devam eden TUSAŞ, rekor bir yükseliş ile bu sene listeye 53’üncü sıradan girdi! TUSAŞ, ilk 50’yi şimdiden gözüne kestirmiş durumda.

STM, Roketsan ve BMC

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii firmalarından STM, Roketsan ve BMC, Defense News Top 100 listesindeki isimlerini korudular. BMC şirketi 89, Roketsan şirketi 91 ve STM şirketi ise 92’nci sırada listede yer buldular.

En büyük savunma sanayii şirketleri arasına 2 Türk Firma: FNSS ve HAVELSAN

Defense News Top 100 listesindeki Türk firması sayısı, bu sene iki artış ile yediye yükseldi. Dünyanın önde gelen kara platformu üreticisi şirketlerinden FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Ve yazılım alanında öne çıkan HAVELSAN, bu sene listeye ilk kez girdiler. FNSS şirketi 98 ve HAVELSAN ise 99’uncu sırada listede yer buldular.

Özetle listedeki Türk firmaları; ASELSAN (48), TUSAŞ (53), BMC (89), Roketsan (91), STM (92), FNSS (98) ve HAVELSAN (99) şeklinde.

Defense News Top 100 2020’de yer bulan savunma sanayii şirketleri :

savunma sanayii şirketleri

Kaynak: savunmasanayist.com

Önerilen Yazılar

TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ (TUSAŞ)

AESA RADAR PROJELERİ | ASELSAN | BAYRAKTAR AKINCI, F-16, MMU

HAVA SAVUNMA VE ASELSAN / HİSAR-A, HİSAR-O, KORKUT

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*