F-16 Alımı için ABD’ye Mektup Gönderildi

F-16 savaş uçaklarının alımı için Türkiye’nin, ABD’ye mektup gönderdiği iddia edildi. İlk olarak Yunanistanlı savunma sitesi Defence Review’de, daha sonra ise Reuters’te çıkan habere göre Türkiye, ABD’den 40 adet yeni F-16 savaş uçağı ve 80 adet F-16’nın Blok 70 seviyesine yükseltilmesini talep etti.

F-16 tedarikinin FMS (Foreign Military Sales) kanalı üzerinden gerçekleştirileceği de iddialar arasında. (Bkz; TÜRKİYE’NİN ARA UÇAK İHTİYACI VAR MI? EN UYGUN UÇAK HANGİSİ?)

F-16 Alımı ve Olası Engeller

f 16 f16 abd den savas ucagi tedariki turkiye talep etti blok 70 40 adet f 16 80 adet blok 70 modernizasyon kiti

F-16 savaş uçaklarının Blok 70 seviyesine yükseltilmesi için 80 adet modernizasyon kitinin ve 40 adet yeni F-16 Fighting Falcon savaş uçağının tedarik edilmesi için ABD’ye resmi talepte bulunulduğu iddia ediliyor.

Ancak bu denli büyük çaplı bir savunma ürünü talebinin ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ve Biden’dan onay alsa bile kongreye gitmesi muhtemel. (Bkz; Gökhan Füzesi önce F-16’da sonra MMU’da kullanılacak)

F-16 talebinin kongreye gitmesi durumunda ise talep muhtemelen geri çevrilecek. ABD, Türkiye’nin; Doğu Akdeniz, Suriye ve hatta Libya coğrafyalarındaki varlığından ve Rusya ile olan ilişkilerinde ciddi anlamada rahatsız olduğu ve Suriye’de kurulması planlanan bir terör devletinin, iki ülke arasındaki en büyük sorun olduğu bilinmekte. Ayrıca Türkiye’nin S-400 tedariki sonrası ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarması ve CAATSA yaptırımlarını uygulaması, iki NATO ülkesi arasındaki kopukluğu ciddi anlamda arttırmış durumda.

F-16 savaş uçaklarına yönelik talebimizin olumlu karşılanıp karşılanmayacağı da muamma.

F-16 Tedarikinin Maliyeti

f 16 savas ucagi abd turkiye 40 adet f 16 tedariki
f 16 savas ucagi abd turkiye 40 adet f 16 tedariki

NTV’nin haberine göre Türkiye’nin tedarik etmeyi planladığı 40 Adet F-16 Blok 70 ve 80 adet Blok 70 yükseltme kitinin toplam maliyeti 10 milyar dolar civarında.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HvKK) envanterinde, halihazırda 240’a yakın F-16 bulunmakta. Bu savaş uçakları hakkında daha detaylı bilgi için “1974’TEN BU YANA KAÇ FARKLI F-16 MODELİ GELİŞTİRİLDİ?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

F-16, F-15 ve F-18 Talep Edildi

Savunma Sanayii Araştırmacısı Yusuf Akbaba, Türkiye’nin F-16 alma isteğinin yeni bir durum olmadığını ve F-16 savaş uçaklarına ek olarak ABD’den F-18 ve F-15 de istendiğini, ancak ABD’nin sadece F-16 isteğimize yanıt verdiğini söyledi.

F-16 Özgür ve Yerli AESA Radar

ASELSAN, yerli AESA Radar çalışmalarına da devam ediyor. Yeni savaş uçağı tedariki ve 80 adet F-16’nın Blok 70 seviyesine yükseltilmesi konusundaki en büyük soru işaretlerinden biri de burada doğuyor. Mevcut F-16’lardan hangilerinin Blok 70 seviyesine yükseltileceği, bunun için neden yerli AESA Radarın beklenmediği, ASELSAN yapımı AESA Radarın ne zaman teslim edileceği ve hangi uçaklara entegre edileceği gibi birçok soru işareti mevcut.

F-16 savaş uçaklarının daha özgür olması için başlatılan ÖZGÜR Projesi kapsamında ise Blok 30 savaş uçaklarımızın yerli ve modern aviyonikler ile donatılması süreci TUSAŞ tesislerinde devam ediyor.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*