F-35’lerde hangi sorunlar çıktı?

Defence News Dergisi, F-35’lerde çıkan sorunları haberleştirdi. Özellikle ses üstü 1.3-1.4 Mach hızlarda F-35’in “düşük görünürlük kaplaması süpersonik” hızlarda sorun çıkarması dikkat çekti. 

Yazarımız Sinan Şal, bu haberi Kokpit.aero okuyucuları için değerlendirdi… İşte F-35’in kusurları ile ilgili olarak Defense News’de yayınlanan yazı ve Lockheed Martin’in verdiği cevaplar:

VERİ PAYLAŞIMI

ALIS ve Uluslararası F-35 kullanıcısı Ülkelerin Veri Yönetimi Kişisel görüşüm: ALIS bu projenin önündeki en büyük problem bence. Defence News Dergisi’nde ayrıca bu konuda iki kullanıcı ülkenin ciddi anlamda bilgi paylaşımından rahatsız olduğuna dikkat çekti. Uçak her sorti sonrasında verileri Lockheed Martin’e aktarıyor. Buna göre bakım prosedürleri izleniyor.

Parça Envanter Verileri Bakım Süreleri:  Bu durum ve harbe hazırlık konusunda olumsuz etkileri var. Sorun henüz tam çözülmedi.

Kokpit Basınçlandırma:  Laboratuarda test edilmiş ve ileride güncelleme olarak eklenecek bir iyileştirmenin uçuş testleri yapılacak.

Soğuk Hava Batarya Performansı:  Çok soğuk hava koşullarında problem olabiliyor. Yazılımsal ve ısıtıcı kontrolü için bir güncelleme hazır.

F-35B ve F-35C Süpersonik Uçuşta Yatay Kuyruk Dayanıklılığı ve Kaplama Problemi:  Süpersonik uçuşlarda kaplama (RAM) ve yatay kuyrukta hasarlar gözlemlenmiş. Lot 8 itibarı ile kaplamada bir değişiklik uygulanmış.

Hidrolik Hat Kopmaları: Yedekli olan bu hatların ikisinin aynı anda koptuğu hiç olmamış. Ek olarak F-35C’lerde hatların yeri değiştirilerek ek önlem alınmış. Problemin çözüldüğü düşünülüyor.

Kasklarda Yeşil Parıltı Problemi: Durumsal farkındalığı etkileyen bir problem. 3. Nesil kasklar tasarlanmış ve devreye alındığında yeşil parıltı ve gece görüş koşullarının düzelmesi beklenmekte.

Sinan Şal

Kaynak: www.kokpit.aero

ARTILARIYLA VE EKSİLERİYLE F-35

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*