Farklı Konfigürasyonları ile TULPAR

Genel Bakış

TULPAR, yüksek ateş gücüne, modüler yapıya ve büyüme potansiyeline sahip, güncel ve gelecekteki operasyonel gereksinimleri karşılamak üzere farklı konfigürasyonlar oluşturulabilen çok amaçlı bir platformdur. Modüler tasarım yaklaşımı, farklı konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve ortak alt sistemler kullanılabilmesini sağlamaktadır. TULPAR’ın farklı araç konfigürasyonlarının ortak alt sistemler ile görev yapabilmesi kullanım esnekliğini arttırmaktadır.

tulpar

Hareket Kabiliyeti

TULPAR’ın gövde önünde konumlandırılan güç grubu, 700 BG ile 1100 BG arasında güç sağlayabilen turbo şarjlı dizel motor ve otomatik transmisyon seçeneklerine sahiptir.
Süspansiyon tasarımında dayanıklı ve güvenilir burulabilen mil sistemi kullanılmıştır. Her iki tarafta kauçuk kaplı, çift taşıyıcı tekerli yedi taşıyıcı teker bulunmakta ve Otomatik Palet Gergi Sistemi ile palet gergisi, değişen yol koşullarına göre sürücü bölmesinden ayarlanabilmektedir.

Ateş Gücü

TULPAR’ın modüler yapısı, 7,62 mm ile 120 mm arasında insanlı veya insansız silah sistemleri, havan ve hava savunma sistemlerinin entegre edilmesine olanak sağlamaktadır.

Farklı Görevlere Uygun Tek Platform

TULPAR, ortak gövde yapısı kullanan; Hafif Tank, Zırhlı Muharebe Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı, Keşif Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Hava Savunma Aracı, Ambulans, Bakım ve Kurtarma Aracı, Havan Aracı ve diğer araç konfigürasyonlarına sahiptir. Ortak gövde yapısı kullanan tasarım yaklaşımı, eğitim için ayrılan kaynakların azaltılmasının yanı sıra önemli lojistik avantajlar sağlar.

Beka

TULPAR’ın tasarım önceliği; mayınlara, el yapımı patlayıcılara, kimyasal enerjili mühimmat, kinetik enerjili mühimmat ve KBRN tehditlerine karşı koruma sağlamaktır. Otokar’ın zırh ve mayın kiti çözümleri konusundaki tecrübesi optimum koruma çözümleri elde etmek için kullanılmaktadır. NATO STANAG 4569’a uygun olarak TULPAR araç tasarımının kara mayınlarına ve balistik tehditlere karşı koruma sağladığı, yapısal bütünlük ve mürettebat bekası açısından başarılı bir şekilde test edilmiş ve kalifiye edilmiştir.

Durumsal Farkındalık Sistemi, algılayıcılar ve haberleşme sistemi mürettebatın farkındalığını arttırır. KBRN Koruma, Otomatik Yangın Söndürme ve Infilak Bastırma Sistemi standart donanım olarak sunulmaktadır

Elektronik Mimari

TULPAR’ın dijital altyapısını oluşturan ARMATRONICS sayesinde yeni görev donanımları araca kolayca entegre edilebilmekte ve alt sistemlerin fonksiyonları gerçek zamanlı olarak izlenerek kontrol edilebilmektedir. TULPAR’ın Elektrik ve Elektronik mimarisi tüm araç konfigürasyonlarını ve bunlara ait alt sistemleri destekleyecek yapıya sahiptir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Azami Araç Ağırlığı: 28000 kg - 45000 kg arası
Azami Personel Kapasitesi: 12, sürücü ve komutan, nişancı ve 9 manga personeli
Uzunluk: 7200 mm
Genişlik: 3450 mm
Yükseklik: (Gövde üstü) 2100 mm
Karınaltı Yüksekliği: 450 mm
MOTOR: Turbo Şarjlı Dizel Motor  700 BG - 1100 BG arası
TRANSMİSYON: Otomatik
SÜSPANSİYON: Burulabilen Mil Sistemi, Hidrolik Damper   Otomatik Palet Gergi Sistemi
PALET SİSTEMİ: Kauçuk Palet / Değişebilir Padlı Çelik Palet
ELEKTRİK SİSTEMİ: 24 V, 12 V 120 Ah bakım gerektirmeyen aküler, 28 V alternatör

PERFORMANS DEĞERLERİ
Azami Hız: ≥70 km/h
Sudan Geçme: 1500 mm
Yan Eğim: %40
Dik Eğim: %60
Dik Engel Geçme: 1000 mm
Hendek Geçme: 2600 mm
Hareket Sığası: ≥500 km

STANDART ÖZELLİKLER

 • Klima ve KBRN Korumalı Yasam Destek Sistemi
 • Otomatik Yangın Söndürme ve Infilak Bastırma Sistemi
 • Otomatik Palet Gergi Sistemi
 • Mayına Dayanıklı Koltuklar
 • ARMATRONICS (Araç Elektroniği)
 • Sürücü Görüntüleme Ünitesi
 • Sürücü Görüş Sistemi
 • Gömülü Diyagnostik

OPSİYONLAR

 • Ön Isıtma Sistemi
 • Komuta Kontrol Sistemi (C3I)
 • Durumsal Farkındalık Sistemi
 • Telsiz ve İç Konuşma Sistemi
 • Yardımcı Güç Grubu
 • Komutan Görüntüleme Ünitesi
 • Yön Bulma Sistemi (GPS/INS)

TULPAR S

Tulpar-S amfibi zırhlı paletli araç ortak bir platform olarak görevin gerektirdiği; zırhlı muharebe aracı, zırhlı personel taşıyıcı, bakım ve kurtarma aracı, komuta ve kontrol aracı, ambulans, keşif aracı gibi farklı konfigürasyonların oluşturulabildiği tasarıma sahiptir.

TULPAR-S’in modüler tasarım yaklaşımı, farklı konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve ortak alt sistemler kullanılanılabilmesini sağlamaktadır. Farklı araç konfigürasyonlarının ortak alt sistemler ile görev yapabilmesi kullanım esnekliğini arttırmaktadır.

Otokar

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*