Geçmişte Yurt Dışından Tedarik Edilen İHA Sistemleri

Türkiye’de İHA sistemleri geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi yönündeki çalışmalar, dünyadaki gelişmelere paralel olarak 1980’li yılların sonunda başlamıştır. Meggitt firması üretimi olan Banshee sistemi, ilk insansız hedef uçağı olarak 1989 yılında TSK tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

İHA Sistemleri Gözcü Heron

1993 yılında Almanya tarafından hibe edilen 5 adet Canadair firması üretimi CL-89 İHA’sıyla 1994 yılında uçuşlara başlanmıştır. Fakat, lojistik sıkıntılar ve kazakırımlar nedeniyle sistem kısa süre içinde envanterden çıkarılmıştır.

TSK bünyesine gerçek anlamda alınan ilk İHA sistemi, General Atomics/ABD firması üretimi olan GNAT-750 İHA’sıdır. 1995 yılında envantere giren 6 adet GNAT-750 İHA’sını takiben 2 adet I-GNAT tedarik edilmiştir. GNAT750 ve I-GNAT İHA’ları 2005 yılına kadar Kara Kuvvetleri tarafından kullanılmıştır.

Acil İHA ihtiyacını karşılamak amacıyla, 2007-2010 yılları arasında, IAI/İsrail firmasından Heron ve Searcher İHA’ları; Aeronautics/İsrail firmasından ise Dominator İHA’sı kiralanarak Kara Kuvvetleri tarafından kullanılmıştır.

Aeronautics/İsrail firmasından tedarik edilen 3 adet Aerostar İHA’sı 2008 yılında Kara Kuvvetleri envanterine alınarak kullanılmaya başlanmıştır.

IAI ve Elbit firmaları ortaklığıyla oluşturulan IUP/ İsrail firmasından tedarik edilen 10 adet Heron İHA’sı, 2010 yılında Hava Kuvvetleri envanterine alınmıştır. Heron İHA’sı, Hava Kuvvetleri envanterine giren ilk İHA sistemidir. Heron İHA sisteminin bazı alt sistemleri Türk firmaları tarafından geliştirilmiştir. Bu kapsamda; ASELSAN tarafından ASELFLIR 300T kamerası, SAVRONİK tarafından Uydu Yer Terminali, MİLSOFT tarafından ise Uzak Görüntü Terminali ile Taşınabilir Görüntü Kıymetlendirme Sistemi geliştirilmiştir.

STM İHA Sistemleri Yol Haritası

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*