Gökdoğan Hava-Hava Füzesi İlk Kez F-16’dan Atıldı

TÜBİTAK SAGE firması tarafından geliştirilen yerli, orta menzilli, görüş ötesi hava-hava füzesi Gökdoğan, ilk kez F-16 savaş uçaklarından atıldı.

Savunmasanayist.com internet sitesinin özel haberinde, Gökdoğan Hava-Hava Füzesinin F-16’dan yapılan atışları testlerinin başarı ile sonuçlandığı belirtildi. (Bkz; GÖKTUĞ FÜZE AİLESİ | GÖKDOĞAN VE BOZDOĞAN HAVA-HAVA FÜZELERİ)

goktug fuze ailesi gokdogan bozdogan gokhan akdogan fuzeleri hava hava fuzesi havadan havaya fuze tubitak sage

Test Filo F-16’sından Ateşlenen Gökdoğan Hedefini Başarı ile Vurdu

Test Filoya ait olan bir Blok 40 model bir F-16’dan ateşlenen milli havadan havaya füze Gökdoğan, hedefini başarı ile vurdu. Daha önce hem Gökdoğan Füzesi’nin hem de Bozdoğan Füzesi’nin yer testlerinin başarı ile icra edildiğini görmüştük. Geçtiğimiz aylarda kısa menzilli, görüş içi havadan havaya füzemiz Bozdoğan’ın F-16’dan atıldığı ve hedefini başarı ile vurduğu bir video kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Savunmasanayist.com’un haberine göre F-16’dan atılan Gökdoğan Hava-Hava füzesi de hedefini vurdu ve test başarı ile sonuçlandı. (Özel Haber: Yerli AWACS için Fizibilete Çalışmaları Başladı)

Bu sayede Göktuğ Füze Ailesinin ilk iki ürünü olan Gökdoğan ve Bozdoğan’ın seri üretiminin yaklaştığı ve kısa bir süre içerisinde bu iki füzenin Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HvKK) envanterine dahil olacağını tahmin ediyoruz.

Bu stratejik silahların envantere dahil olması ile birlikte savunma sanayiimiz ve Hava Kuvvetlerimiz için önemli bir sorun daha ortadan kalkmış ve askeri açıdan çok kritik bir alanda daha dışa bağımlılık bitmiş olacak.

f 16 savas ucagi abd turkiye 40 adet f 16 tedariki

Akdoğan, Bozdoğan, Gökdoğan, Gökhan | Hava-Hava Füzeleri

Türkiye’nin havadan havaya füze çalışmalarında en önemli projeleri TÜBİTAK SAGE yürütmektedir. Göktuğ Füze Ailesi kapsamında Türkiye’nin ilk havadan havaya füzeleri olan Gökdoğan ve Bozdoğan’ı üreten ve yakında seri üretime sokacak olan TÜBİTAK SAGE, ayrıca Gökhan ve Akdoğan projelerini de yürütmektedir.

Akdoğan Füzesi, mini bir hava-hava füzesidir. İnsansız hava araçları ve Hürjet gibi platformlar tarafından bol miktarda taşınması planlanan bu füzenin, diğer füzelere kıyasla daha kısa menzile sahip olması bekleniyor. Maliyet etkin bir proje olarak ortaya çıkan Akdoğan Füzesi ile Bayraktar Akıncı’nın, Aksungur’un ve Hürjet’in; İHA’lar, helikopterler ve turboprop motorlu diğer uçan unsurlara karşı kullanılması bekleniyor. (Bkz; AKDOĞAN FÜZESİ | MİNİ HAVA-HAVA FÜZESİ)

Bozdoğan Füzesi, kısa menzile sahip olan görüş içi bir hava-hava füzesidir. IIR güdüme sahip olan bu füzenin hız ve manevra olarak Gökdoğan’dan üstün olması beklenmekle birlikte menzil olarak daha pasif kalmaktadır. Bozdoğan gibi füzeler, it dalaşı (dog fight) senaryolarının vazgeçilmezidir.

Gökdoğan Füzesi, orta menzile sahip olan görüş ötesi bir hava-hava füzesidir. Çağımızın görüş ötesi savaşlarının ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen füzenin 65 km’den daha uzun bir menzile sahip olduğu bilinmektedir.

Gökhan Füzesi, ülkemizde yürütülen en önemli havadan havaya füze projesidir. TÜBİTAK SAGE üretimi, sıvı yakıtlı bir ramjet motordan güç alacak olan Gökhan Füzesi, Gökdoğan ve Bozdoğan gibi füzelerden çok daha uzun bir menzile sahip olacaktır. (Bkz; Gökhan Füzesi önce F-16’da sonra MMU’da kullanılacak)

Önerilen Yazı: SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI | 2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM ANKETİ

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*