Gökhan Füzesi önce F-16’da sonra MMU’da kullanılacak

TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, Gökhan Füzesi ve TÜBİTAK SAGE’nin yerli sıvı yakıtlı ramjet projesi hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Yerli ramjet motorun şuana kadar 200’den fazla ateşleme testinin yapıldığını açıklayan TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, yerli ramjet motorlu Gökhan Füzesinin ilk etapta F-16’larda kullanılacağını ve daha sonrada Milli Muharip Uçak‘ta kullanılacağını açıkladı. (Bkz; GEZGİN SEYİR FÜZESİ PROJESİ)

mmu tfx yerli savas ucagi milli savas ucagi

Gürcan Okumuş, Milli Muharip Uçak’ın dış silah istasyonlarda taşınması da beklenen Gökhan Füzesi’nin, MMU’nun iç silah istasyonlarında kullanılacağını da belirtti.

Gökhan Füzesi

Türkiye’nin en önemli savunma ve havacılık firmalarından biri olan TÜBİTAK SAGE, Göktuğ füze ailesinin ilk iki üyesi olan kısa menzilli, görüş hava hava füzesi olan Bozdoğan’ı ve orta menzilli görüş ötesi hava hava füzesi olan Gökdoğan’ı önümüzdeki yıl envantere almayı hedefliyor. Sona yaklaşılan bu iki proje ülkemizin çok kritik bir alandaki bağımlılıktan kurtulmasını sağlayacak.

Ancak hava hava füzeleri konusunda Türkiye’nin hedefi bağımsızlıktan kurtulmanın da ötesine geçiyor. Şuanda insansız hava araçlarının kullanımına uygun olan Akdoğan mini hava hava füzesi ve ramjet motorlu, uzun menzilli hava hava füzesi Gökhan için de TÜBİTAK SAGE çalışmalarına devam ediyor.

TÜBİTAK SAGE’nin uzun bir süredir ramjet motorlar üzerine çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bu konuda altyapının çok önemli olduğunu belirten TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, geçtiğimiz yıl Defence Turk ile yaptığı bir söyleşi sırasında söz konusu altyapının %90’ının tamamlandığını açıklamıştı.

Bu çerçevede ramjet motor ile 200’ün üzerinde ateşleme testi icra eden TÜBİTAK SAGE, söz konusu sıvı yakıtlı ramjeti Gökhan Füzesinde kullanmayı planlıyor.

Akdoğan Füzesi, Bozdoğan Füzesi ve Gökdoğan Füzelerinden daha uzun menzilli ve daha gelişmiş bir füze olacak olan Gökhan Füzesi, Milli Muharip Uçak başta olmak üzere çeşitli hava araçlarımızda kullanılacak ve önemli bir caydırıcılık sağlayacak.

tusas hurjet son durum hurjet ozellikleri

Gökhan Füzesi gelecekte Milli Muharip Uçak’ın, Muharip İnsansız Uçak Sistemi‘nin, Hürjet’in ve F-16’ların, hava muharebelerindeki ana caydırıcı silah silahı haline gelecek.

baykar insansiz savas ucagi mius bayraktar muharip insansiz ucak sistemi iha

Ramjet Motorlar ve TÜBİTAK SAGE’nin Ramjet Motoru

Ramjet motorlar, başlangıç itkisi olmadan kendi başlarına hareket edemeyen ve belli bir hıza ulaştıktan sonra ileri hareketi sayesinde hareket edebilen bir çeşit jet motordur. (Bkz; AKBABA ANTİ-RADYASYON FÜZESİ)

Ramjet motorlar, platformlarını ses hızının üzerine çıkarabilmektedir. Bünyesinde herhangi bir hareketli parça bulundurmayan ramjet motorlar nispeten kolay bir yapıya sahiptir. Ancak ses hızının üzerinde çalışan bu motorları geliştirebilmek için ciddi bir altyapıya ve metalurji kabiliyetlerine sahip olmak gerekmektedir.

İtiş ağırlık oranının çok yüksek olduğu ramjet motorlar; seyir füzelerinde, gemisavar füzelerde, hava hava füzelerinde vb. füze sistemlerinde kullanılabilmektedir.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ramjet motor ise sıvı yakıt ile çalışmaktadır ve çalışmaları uzun bir süredir devam etmektedir. 200’ün üzerinde ateşleme testinin yapıldığı belirtilen proje için aerodinamik ısınma testleri ile ramjet motor testlerinin yapılabileceği altyapı büyük oranda tamamlanmış durumda.

Yerli ramjet motor projesinde kaydedilen hızlı ilerleme ise gelecekte gerçekleştireceğimiz scramjet motor çalışmaları konusunda da özgüven vermektedir.

Yerli ramjet motorun ilk etapta Gökhan Füzesinde kullanılması beklenirken gelecekte seyir füzelerimizde, gemisavar füzelerimizde ve çeşitli füze sistemlerimizde kullanılması bekleniyor.

Bkz; 2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM ANKETİ

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*