Gökhan Füzesinin F-16 versiyonu da gelecek

Türkiye’ye karşı silahlanmak amacı ile ciddi yatırımlar yapan ve bu kapsamda F-35 ve Rafale savaş uçaklarının yanında Meteor Füzesini de almayı planlayan Yunanistan’a karşı Türk Hava Kuvvetleri yerli, ramjet motorlu Gökhan Hava Hava Füzesi ile cevap vermeyi planlıyor.

Bu kapsamda, Gökhan Füzesinin F-16’larda kullanılacak olan versiyonun geliştirme çalışmaları hızlandırıldı. (Bkz; BAYKAR MİUS | MUHARİP İNSANSIZ UÇAK SİSTEMİ)

Gökhan Hava Hava Füzesinin, F-16 ve Milli Muharip Uçak için 2 farklı modeli üretilecek

meteor fuzesi muadili gokhan hava hava fuzesi f 16 versiyonu ozgur f 16 aesa radar

Defence Turkey Magazine editörü ve savunma sanayii araştırmacısı İbrahim SÜNNETÇİ’nin aktardığı bilgilere Meteor Füzesinin muadili olarak üretmeyi planladığımız, uzun menzilli Gökhan Hava Hava Füzesinin Milli Muharip Uçak‘ta kullanılacak olan varyantına ek olarak F-16’da kullanılacak bir varyantı da olacak.

Yunanistan’ın silahlanma programına karşılık olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın (HvKK) isteği ile Gökhan Füzesi’nin F-16’da kullanılacak olan versiyonun geliştirme çalışmalarına hız verildi. Özellikle Rafale savaş uçaklarının gelişmiş ve modern sensörleri ile ve alanında dünyanın en iyilerinden kabul edilen Meteor Füzesini kullanabilme kabiliyeti ile teknolojik olarak önemli bir güç unsuru olacağı tahmin ediliyor.

milli muharip ucak mmu tai tfx ucagi

Yunanistan’ın, yaptığı dış alımlara rağmen savunma ve havacılık sektöründe, uzun vadede Türkiye ile rekabet edebilmesi pek olası olmamasına rağmen kısa vadede teknolojik üstünlüğü ele geçirmek için önemli yatırımlar yapmakta.

Bu yüzden Gökhan Füzesinin ilk etapta Özgür Modernizasyonundan geçen / geçecek olan ve ASELSAN’ın yerli AESA radarlarının entegre edileceği F-16 Blok 30’larda kullanılması planlanıyor. (Bkz; GEZGİN SEYİR FÜZESİ)

Milli Muharip Uçak’ın (MMU) dahili silah istasyonlarında kullanılacak olan Gökhan Füzesi, F-16’larda kullanılacak olan Gökhan Füzesinden daha gelişmiş olacak ve geliştirme çalışmaları daha uzun sürecek. (Bkz; Fuel Pump Replacement Cost)

Gökhan Füzesi ne zaman envantere girecek?

gokhan fuzesi goktug fuze ailesi meteor fuzesi akdogan bozdogan gokdogan tubitak sage milli muharip ucak f 16

Gökhan Hava Hava Füzesinin ne zaman envantere gireceği hakkında resmi bir bilgi paylaşılmadı. Ancak TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen milli, sıvı yakıtlı ramjet motorun 2023 yılında ortaya çıkması bekleniyor. Dolayısı ile ilk ramjet motorlu füzemiz olacak olan Gökhan’ın ortaya çıkması, atışlı testlerinin başlaması, F-16’lara entegrasyonu ve operasyonel olarak kullanılması biraz zaman alacak.

TÜBİTAK SAGE’nin ramjet motor çalışmaları ve Gökhan Hava-Hava Füzesi hakkında daha detaylı bilgi için “Gökhan Füzesi önce F-16’da sonra MMU’da kullanılacak” haberimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*