HAVELSAN’ın Dijital Birlikleri Barkan, Baha ve M6

Hava Elektronik Sanayii (HAVELSAN) tarafından geliştirilen üç yeni insansız sistem ilk kez İDEF 2021’de görücüye çıkıyor. Silahlı Otonom İnsansız Kara Aracı BARKAN, Otonom İnsansız Hava Aracı BAHA ve Mikro Keşif İHA Sistemi M6; HAVELSAN tarafından ilk kez İDEF 2021’de gösterilecek sistemler arasında yer alıyor.

havelsan dijital birlikleri ika iha

HAVELSAN’ın Dijital Birlikleri

Türkiye’nin en önemli savunma ve havacılık firmaları arasında yer alan ve simülasyon, yazılım, komuta kontrol vb. alanlarda çalışmalar yürüten HAVELSAN yeni konseptini ilk kez İDEF 2021’de görücüye çıkaracak.

Dijital Birlikleri ilk kez İDEF 2021’de görecek olsak da HAVELSAN’ın hedefleri çok daha büyük ve uzun vadelidir. Bu noktada HAVELSAN yakın geleceğin ve geleceğin sistemlerine yatırımlar yapmakta ve dünyanın yaşayacağı dijital dönüşüme ülkemizin de ayak uydurmasını sağlamaktadır.

HAVELSAN’ın söz konusu Dijital Birlikler Konsepti 3 aşamadan oluşmaktadır.

Bunlar şu şekildedir:

  1. Harbe Hazırlık ve Eğitim
  2. Giyilebilir Teknolojiler
  3. Otonom Robotik Sistemler
havelsan dijital birlikler konsepti

HAVELSAN’ın yeni nesil dijital birlikler konseptinin ilk ayağını harbe hazırlık ve eğitim kavramı oluşturmaktadır. Bu noktada HAVELSAN teknolojik olanakların en iyi seviyede kullanılabilmesi için aserin eğitiminin ve disiplininin yüksek olması gerektiğini farkında olup, bunun için çözümler üretmektedir.

Dijital Birlikler Konseptinin ikinci ayağını ise giyilebilir teknolojiler oluşturmaktadır. HAVELSAN bu noktada Askeri Dış İskelet gibi konulara yatırımlar yapmaktadır. Bu teknolojiler sayesinde ortalama bir askerin kaldırması mümkün olmayan yükler rahatlıkla kaldırılabilecek ve askerin hızı artabilecektir.

Ancak söz konusu mekanik iskeleti sadece hız ve güç ile sınırlandırmak doğru olmayacaktır. Geleceğin teknolojilerini göz önüne aldığımızda söz konusu mekanik iskeletler aynı bir 5. nesil savaş uçağı gibi kullanıcısının durumsal farkındalığını artırabilecek, askere doğru gelen bir merminin yönünü tespit edebilecek ve ağ merkezli harp kabiliyeti ile bu bilgiyi diğer askerler ile paylaşabilecektir.

Komuta kontrol sistemlerini ve giyilebilir teknolojileri, otonom olarak çalışma kabiliyetine sahip insansız kara, deniz ve hava araçları ile bir araya getirdiğimizde geleceğin savaşlarının temelini oluşturmuş oluyoruz. Bu noktada HAVELSAN tüm bu sistemlere yönelik çalışmalar yürütmekte ve Türkiye’yi gelecekte askeri alanda yaşanacak olan dijital dönüşüme hazırlamaktadır.

Mikro İHA M6, Otonom İHA Baha ve Otonom İKA Barkan dijital birlikler konsepti çerçevesinde ortaya çıkan platformlardır.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*