HAVELSAN ile Thales, Endonezya OPV Projesinde Ortak Çalışacak

Ülkemizin en önemli savunma sanayii firmaları arasında yer alan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (DzKK) birçok platformunda kullanılması planlanan ADVENT (Ağ Destekli Veri Entegre) gibi komplike bir savaş yönetim sistemini geliştiren HAVELSAN, Endonezya’ya ait 2 adet, 90 metrelik açık deniz karakol gemisi (OPV) projesinde THALES ile birlikte çalışacak.

Thales firması ile birlikte çalışacak olan HAVELSAN, Endonezya’ya ADVENT savaş yönetim sisteminin ve ilgili bazı sensörlerin ihracatını gerçekleştirdi. (Bkz; Yerli AWACS için Fizibilete Çalışmaları Başladı.)

HAVELSAN, Endonezya OPV’lerinin Savaş Yönetim Sisteminde Savunma Devi Thales İle Beraber Çalışacak

HAVELSAN ile Thales Endonezya OPV Projesinde Ortak Calisacak advent savas yonetim sistemi

Janes’in haberine göre Hava Elektronik Sanayii (HAVELSAN) çok önemli bir ihracata imza attı. Habere göre HAVELSAN, geliştirdiği ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’nin ve ilgili bazı sensörlerin Endonezya’ya ihracatını gerçekleştirdi. Proje, Thales firması ile ortak çalışacak olan HAVELSAN’ın Avrupa pazarında söz sahibi olması ve prestijini arttırması açısından da proje özel bir öneme sahip.

HAVELSAN’ın savaş yönetim sistemini üstlendiği açık deniz karakol gemisi (OPV); standart yükle 1800 ton tam yükle ise 2100 ton ağırlığa sahip. 13,5 metre genişliğe, 90 metre uzunluğa sahip olan OPV’nin ulaşabildiği en fazla hız ise 28 knot. (Bkz; Gökdoğan Hava-Hava Füzesi İlk Kez F-16’dan Atıldı.)

HAVELSAN’ın ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

havelsan advent savas yonetim sistemi

Ağ Destekli Veri Entegre (ADVENT), modern savaş gemilerinin duyduğu tüm ihtiyaçlara cevap veren, gelişmiş bir savaş yönetim sistemidir. Komuta ve kontrol eşgüdümü ile komuta heyetinin doğru kararları, Karar Destek sistemleri sayesinde çok daha hızlı vermesini sağlayan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, savaş gemisi bünyesinde bulunan sensör ve silahların en etkin biçimde kullanılmasını sağlamaktadır.

Gemideki silah ve sensörlerin en etkin biçimde kullanılmasını sağlayan ADVENT, aynı zamanda ağ merkezli harp kabiliyeti sayesinde platform odaklı bir sistem olmanın ötesinde, kuvvet odaklı bir savaş yönetim sistemidir. Esnek mimarisi, sensörlerin ve silah sistemlerinin ADVENT’e entegrasyonunu kolaylaştırmaktadır. (Bkz; TUSAŞ Hürkuş’un ilk ihracatı Nijer’e)

ADVENT SYS, MİLGEM projesi kapsamında üretilen 4. Ada Sınıfı Korvetin (F-514 TCG Kınalıada) savaş yönetim sistemi konumundadır. ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK) envanterine girecek olan diğer gemilerde ve modernize edilen muharip gemilerde kullanılması planlanmaktadır.

Önerilen İçerik; Seçim Anketi Sonuçları | 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*