Hisar-A+ ve Hisar-O+ Projelerinde Son Durum

Hisar-A+ ve Hisar-O+ hava savunma sistemleri ile ilgili iki müjde birden geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Hisar-A+ sisteminin bütün unsurları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildiğini, Hisar-O+ sisteminin ise yüksek hızlı bir hedefi uzak bir menzil ve yüksek bir irtifada imha ettiğini ve seri üretime geçtiğini bildirdi.

hisar a ve hisar o hava savunma sistemleri fuze savunma sistemleri ismail demir savunma sanayaii baskanligi

Hisar-A+ ve Hisar-O+ ASELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen iki hava savunma sistemi projesidir. Proje kapsamında hava savunma füzelerini, projenin alt yüklenicisi olan ROKETSAN üretmektedir. Hisar hava savunma sistemleri nokta hava savunmasında veya bölge hava savunmasında kullanılmaktadır. Hisar hava savunma sistemleri askeri üs, önemli tesisler, limanlar vb. bölgeleri döner veya sabit kanatlı hava tehditleri ile füzelere karşı korumak için geliştirilmiştir.

Hisar Füzeleri

Hisar Füzeleri dikey atış ile 360° etkinlik sağlayabilmektedir. Füzeler çift kademeli katı yakıtlı motorlardan meydana gelmektedir ve itki vektör kontrol sistemine sahiptir. IIR (kızıl ötesi görüntüleyici) başlık sayesinde terminal güdüm, veri bağı ve ataletsel navigasyon ile de ara safha güdüm kabiliyeti iki füzede de mevcuttur. İki Hisar füzesinde de yüksek infilaklı parçacık etkili savaş başlığı bulunmaktadır.

Hisar-A+ Hava Savunma Sistemi

Türkiye’nin alçak irtifa hava savunmasını emanet edeceği Hisar-A+ alçak irtifa hava savunma füze sistemi (AİHSFS) otonom ve çekili konfigrasyona sahip olacaktır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) envanterine dahil olacak olan Hisar-A+ AİHSFS, 15 km’nin üzerinde bir önleme menziline sahip olacaktır. Hisar-A’nın daha gelişmiş versiyonu olan Hisar-A+ ile ilgili menzil ve irtifa verisi mevcut değildir.

Hisar-O+ Hava Savunma Sistemi

Hisar-O sisteminin daha gelişmiş versiyonu olan ve Türkiye’nin gelecekteki orta irtifa hava savunma füze sistemi (OİHSFS) olan Hisar-O+ OİHSFS, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) envanterine girecektir. Hisar-O+ OİHSFS, 25 km’nin üzerinde bir menzile sahip olacak. Ancak Hisar-A+ AİHSFS’de olduğu gibi menzil verisi bulunmamakta.

Muhteşem Üçlü | Siper, Hisar-U ve GUMS

Türkiye’nin yüksek irtifa ve menzil hava savunma sistemi projesi olan Siper, daha çok hava soluyan hedeflere karşı etkili olacak ve muhtemelen en yüksek tedarik sayısına ulaşacak olan uzun menzilli hava savunma sistemimiz olacak. Siper’in geleceği tarihe kadar ise ara ürün olarak başka bir ara sistem geliştirilecek. İsmi açıklanmamış olmakla birlikte yeni sistemin Hisar-U olacağı tahmin ediliyor. (Bkz; SİPER HAVA SAVUNMA SİSTEMİ | HİSAR-U | GUMS)

Türkiye’nin yüksek irtifa ve menzil hava savunma sistemi projelerinin ve hava savunma ağının en üst katmanını ise GUMS oluşturacak. Geliştirilmiş Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi (GUMS), hava soluyan hedeflerden ziyade balistik füzelerin durdurulmasına odaklanacak. Tam karşılığı olmamasına rağmen Patriot ve Thaad veya S-400 ve S-500 benzetmesini Siper ve GUMS için yapabileceğiz.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*