Hisar-O+ Hava Savunma Sistemi Seri Üretimde

Hisar-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi için seri üretim sözleşmesi bugün ASELSAN, ROKETSAN ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalandı. Sevindiren gelişme SSB’nin sosyal medya hesaplarından duyuruldu. (Bkz; Hisar-A+ ve Hisar-O+ Projelerinde Son Durum)

Askeri Elektronik Sanayii (ASELSAN) ve ROKETSAN firmalarımız tarafından üretilen Hisar-A+ alçak irtifa hava savunma füze sisteminden (AİHSFS) sonra Hisar-O+ orta irtifa hava savunma füze sistemi (OİHSFS) için de seri üretim süreci başladı. Sözleşme kapsamında Hisar-O+ OİHSFS’lerin, 2024 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na (KKK) teslim edilmesi planlanıyor.

hisar o hava savunma sistemi orta irtifa fuze

Hisar Sistemlerinin Menzilleri

Hisar hava savunma sistemleri askeri üslerin, önemli tesislerin, hareketli birliklerin ve kritik bölgelerin nokta ve bölge hava savunmasını gerçekleştirmek üzere geliştirilmiştir. Bu kapsamda ROKETSAN tarafından üretilen füzelerin menzilleri şu şekildedir:

Hava Savunma SistemleriMenzil Değerleriİrtifa DeğerleriRadar Menzilleri
Hisar-A15 km azami menzil10 km azami menzil100+ km etkili menzil
Hisar-O25 km azami menzil15+ km azami menzil 120+ km etkili menzil
Hisar-A+100+ km etkili menzil
Hisar-O+25 km etkili menzil10+ km etkili menzil120+ km etkili menzil
Not: Etkili menzil ile azami menzil aynı şey değildir. Azami menzil bir füzenin gidebileceği en uzun değeri ifade etmektedir.

Tabloda da göründüğü üzere Hisar-O’nun daha gelişmiş versiyonu olan Hisar-O+ da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin isterleri dolayısı ile füze menzili arttırılmış durumda. Sahadan gelen geri bildirimlere göre şekillen Hisar-O+ hava savunma sisteminin üretim sayısı Hisar-A+ hava savunma sisteminin üretim sayısından daha fazla olacak. (Bkz; SİPER HAVA SAVUNMA SİSTEMİ | HİSAR-U | GUMS)

Hisar-O+ Radarı

Proje kapsamında;

  •  Elektro-Optik Sistem
  • Batarya Atış Kontrol Merkezi
  • Füze Fırlatma Sistemleri

bileşenlerinden oluşan Hisar-O+ OİHSFS Bataryası’nda orta irtifa radarı olarak Kalkan II kullanılacak. ASELSAN’ın yerli üretim 3 boyutlu orta irtifa radarı Kalkan II; Hedef teşhisi (IFF Mod5), düşman hedefklerin tespiti ve takibi, çoklu hedef takibi ve karıştırıcının yönünü belirleyebilme gibi önemli özelliklere sahip.

Kalkan-II Radarı:

  • X Bant Frekansında çalışmaktadır.
  • 120 km’den daha uzun bir etkili menzile sahiptir.
  • İnsansız hava araçlarını, helikopterleri, savaş uçaklarını ve seyir füzelerin takip edebilmekte teşhisini gerçekleştirebilmektedir.

Çok huzmeli ve faz dizili elektronik taramalı anteniyle Kalkan-II AESA Radarı modern bir yapıya sahiptir.

roketsan aselsan ssb savunma sanayii baskanligi hisar o hava savunma sistemi

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*