Hürkuş, TRT Çocuk’un Aslanı ile Beyaz Perdede Buluşuyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından üretilen milli turboprop eğitim uçağı Hürkuş, TRT Çocuk ekranlarının sevilen çizgi film karakteri Aslan ile beyaz perdede buluşuyor. “Aslan HÜRKUŞ: Kayıp Elmas” animasyon filmi, 7 Ocak 2022 tarihinde izleyici ile buluşacak.

Yönetmenliğini Hakan Bol’un yaptığı animasyon filminin vizyon tarihi Covid-19 pandemisi nedeni ile ertelenmişti. 13 Mart 2020 tarihinde gösterime girmesi beklenen “Aslan HÜRKUŞ: Kayıp Elmas” animasyon filmi, 7 Ocak 2022 tarihinde gösterime girecek. Filmde Türkiye’nin yerli üretim turboprop eğitim uçağı Hürkuş da yer alacak.

Temel Eğitim Uçağı Hürkuş

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) tarafından 26 Eylül 2013 tarihinde icra edilen toplantı sonucunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ile, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın (HvKK) ihtiyacı olan 15 adet temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanmasına için görüşmeler başladı. Yapılan görüşmeler sonucunda 26 Aralık 2013 tarihinde Hürkuş için sözleşme imzalandı.

Adını Türk havacı Vecihi Hürkuş’tan alan ve EASA Geçerli Kılınan Tip Sertifikasına sahip olan ilk milli uçağımız Hürkuş; tandem oturma düzenine sahip, tek ve turboprop motorlu, alçak kanatlı bir temel eğitim uçağıdır. 35500 ft. maksimum irtifa değerine sahip olan Hürkuş-B, 4 saat 15 dakika havada kalabilmektedir.

Eğitim görevleri için tasarlanan Hürkuş-B’ye ek olarak silahlı görevlerde de kullanılabilecek olan Hürkuş-C varyantı sayesinde uçak; silahlı keşif, yakın hava desteği vb. görevlerde de kullanılabilecektir.

tusas hurkus temel egitim ucagi

Hürkuş’un İhracat Başarısı

Hürkuş’un ihracatı ilk olarak TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil tarafından açıklanmış ancak Hürkuş’un hangi ülkeye ihraç edildiği açıklanmamıştır. Daha sonraki süreçte ise Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hürkuş’un ilk ihracatının Nijer’e yapıldığını açıklamıştır.

Silahlı kuvvetlerini Türk savunma sanayii ürünleri ile donatan Nijer, Türkiye’den Hürkuş’a ek olarak Bayraktar TB2 S/İHA ve zırhlı araçlar da satın almıştır. (Bkz; TUSAŞ Hürkuş’un ilk ihracatı Nijer’e)

hurkus temel egitim ucagi tusas savunma sanayii

Aslan HÜRKUŞ: Kayıp Elmas

TRT Çocuk’un mucit kahramanı Aslan’ın, başından geçen olayları konu alan “Aslan HÜRKUŞ: Kayıp Elmas” animasyon film, eğlenceli sahneleri ve şarkıları ile beyaz perdeye taşınıyor. Ancak filmin sahneleri ve filmde geçen sahneler kadar önemli olan başka detaylarda yer alıyor.

Bir Türk savunma sanayii ürünü olan Hürkuş’un da yer aldığı animasyon filmi, bu alanda ilk ve çok önemli bir yatırım olma özelliği taşıyor. Filmde canlanma özelliğine sahip olan Hürkuş, ana karakter Aslan ile bir takım maceralara atılıyor.

Önerilen İçerik:

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

Katar’ın, Hisar HSS Tedarik Edeceği İddia Ediliyor.

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*