İnsansız Helikopter Alpin Çanakkale’de düştü

Titra Teknoloji A.Ş. firması tarafından geliştirilen ve üretilen yerli insansız helikopter Alpin, geçtiğimiz gün, henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı düştü.

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) yangın ile mücadele için bu yıl kullanmaya başladığı yerli insansız helikopter Alpin, dün, Çanakkale’de düştü. İnsansız helikopter Alpin’in enkazı incelenmek üzere Dardanos’ta buluna Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Ekip Binası’na götürüldü. (Bkz; Bayraktar TB2 OGM hizmetinde 103 yangını tespit etti)

titra teknoloji urunu insansiz helikopter alpin canakkale de dustu

Alpin, orman yangınları sırasında, sorunsuz bir şekilde ve başarı ile yangın ile mücadeleye istihbarat desteği vermiştir. Özellikle termal kameraları sayesinde gece kullanımına müsait olan Alpin, 20.000 ft. irtifalara kadar çıkabiliyor. (Bkz; TUSAŞ’ın helikopter projeleri)

İnsansız Helikopter Alpin

Titra Teknoloji A.Ş. tarafından iki kişilik insanlı bir helikopter baz alınarak geliştirilmiştir. Belarus merkezli bir mühendislik firması ile işbirliği yapan Titra Teknoloji, 3 saat havada kalabilen ve toplam 190 kg’lik iki insanı taşıyabilen helikopteri, bir insansız hava aracına dönüştürmüştür.

Söz konusu insanlı helikopterin arayüzü ve kontrol mekanizmaları değiştirilmiş ve otopilot sistemi eklenmiştir. Ayrıca Alpin, yapılan bir takım modifikasyonlar sayesinde 7-8 saatlik havada kalış süresine ve 840+ km menzile sahip olmuştur.

İnsanlı bir helikopter üzerinden yola çıkılarak üretilen yerli insansız hava aracı Alpin, tek tık ile dikey olarak iniş ve kalkış gerçekleştirebilmektedir. 160 kg’lik yük taşıma kapasitesi sayesinde Alpin, askeri veya sivil birçok görevi gerçekleştirebilme kabiliyetine sahiptir.

Titra Teknoloji AR-GE yatırımlarına devam etmekte ve Alpin için çeşitli yapay zeka algoritmaları geliştirmektedir.

Kaynaklar: Turan Oğuz (Twitter), titra.com.tr

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*